184
Views

Zegarki to dosyć specyficzny element garderoby. Nieduże, pozornie z wyłącznie jedną funkcją – odmierzaniem czasu i przedstawianiem nam godziny na tarczy. Są różne ich typy, zaczynając od prostych zegarków elektronicznych dla dzieci, na mechanicznych arcydziełach sztuki zegarmistrzowskiej kończąc. Jednym z elementów specyfiki tych drugich są ich ceny, potrafiące osiągać astronomiczne kwoty, których niektórzy ludzie nie przeznaczyliby na dom czy samochód, bo o takich pułapach mówimy. Niektórzy idą jeszcze krok dalej, naginając wyobrażenia innych o wartości tejże niepozornej, chciałoby się to nazwać, zwykłej błyskotki. Poznajcie Patek Philippe Grandmaster Chime.

patek philippe grandmaster
Najdroższy zegarek świata, czyli Patek Philippe!

Rekord pobity na Only Watch 2019

Only Watch 2019 odbyła się  jest charytatywną aukcją, zbierającą fundusze na rzecz walki z dystrofią mięśniową Duchenne’a u dzieci. Na tychże licytacjach swoje dzieła w szczytnym celu wystawiają najlepsi z najlepszych w dziedzinie zegarmistrzostwa. Kwoty, jakie przybijane są młotkami licytacyjnymi potrafią niektórych przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jednym z zegarków, jakie wystawiane na licytację były w tegorocznej edycji, był Patek Philippe Grandmaster Chime Ref.6300A – absolutnie unikatowa, stalowa wersja tego modelu. Manufaktura Patek Philippe znana i ceniona jest na całym świecie za absolutnie najwyższą jakość swych chronografów. Przekłada się to bezpośrednio na kwoty, jakie miłośnicy marki są w stanie zaoferować za wyroby tejże manufaktury. Lecz cena, po jakiej licytator krzyknął “Sprzedane!” w domu aukcyjnym Christie’s w Genewie to absolutny rekord. Wyniosła ona…

31 milionów franków szwajcarskich

Czyli około 120 000 000 polskich złotych. Kwota, której nikt się nie spodziewał. Lecz za co nowy właściciel tego egzemplarza właściwie zapłacił aż taką kwotę?

Dzieło rąk ludzkich

Patek Philippe Grandmaster Chime jest absolutnym dziełem sztuki. Obrotowa koperta wyposażona w dwa cyferblaty, z ilością komplikacji zegarmistrzowskich na poziomie 20 (!), wśród których wyróżnić można np. dźwiękowe odgrywanie aktualnej daty czy wieczny kalendarz. Jak można się domyślić, dopracowanie każdego milimetra tego zegarka jest sprawą ręcznej pracy ludzkich rąk. Dzieła takie jak on tworzone są w manufakturze Patek Philippe w Genewie.

Grandmaster Chime de Patek Philippe

Realna wartość

Wiele osób, po zobaczeniu tej kwoty, złapało się z pewnością za głowę, zadając sobie pytanie, kto normalny zapłaci tyle za zegarek. W tej sytuacji trzeba pod uwagę fakt, iż był on wystawiony na aukcji charytatywnej. Oznacza to, że głównym motywem, jakim kierują się kupujący, jest raczej chęć pomocy aniżeli zdobywanie kolejnych ekstrawaganckich przedmiotów do swych kolekcji. Jest to także dosyć istotną kwestią, aczkolwiek nie kluczową, i, moim zdaniem, stąd takie kwoty.

Podsumowanie

Dla niektórych cena, jaką przyszło zapłacić właścicielowi za nowego Patek Philippe Grandmaster Chime jest co najmniej wyssana z palca. Wchodzić w polemikę nie będę, lecz trzeba mieć na uwadze wielką szlachetność tego gestu, albowiem pewne jest, iż kwota ta nie pójdzie na marne i, być może, uratuje niejedno istnienie.

Jak zawsze, zapraszam do dyskusji w komentarzach i w naszych mediach społecznościowych!

Źródło:

patek.com

Kategoria artykułu
Moda męska

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.