Kolejna luka bezpieczeństwa odkryta w systemach Microsoftu. Jest na tyle poważna, że haker, który zaatakuje nasz komputer, będzie w stanie przejąć nad nim kontrolę. Luka dotyczy wszystkich wersji Windows 10 i 11 oraz Windows Server 2019 i 2022. Zaleca się jak najszybszą aktualizację komputerów!
Poważna luka bezpieczeństwa w systemach Windows
Coraz częściej słyszymy o poważnych lukach bezpieczeństwa. W ostatnim czasie pisaliśmy, że kontrolę nad komputerem PC można przejąć poprzez lukę w jednej z popularniejszych gier. Teraz tyczy się to samego systemu firmy Microsoft. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa kryjący się pod pseudonimem „RyeLv” odkrył poważny wyłom w najnowszych systemach giganta z Redmond.
Przeczytaj także: Popularna gra z dużym błędem! Pozwala przejąć kontrolę nad PC!
Luka odkryta przez specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa działa jako obejście dla CVE-2021-1732, czyli jest bezpośrednio powiązana z luką, którą wykryto jeszcze w grudniu 2020 roku. Microsoft co prawda zajął się tą sprawą, jednak hakerzy są obecnie w stanie obejść zastosowaną łatkę. Gigant udostępnił aktualizację, którą zaleca zainstalować jak najszybciej. Aktualizacja łata również 96 innych luk w systemach Windows 10, 11 i Windows Server 2019 i 2022.
Microsoft wydaje aktualizację eliminującą lukę
Wyłom w systemie Microsoft jest bardzo poważny i dotyczy wszystkich komputerów pracujących na systemach Windows 10, 11, Server 2019 i 2022. Haker, który wykorzysta lukę w tych systemach, będzie w stanie przejąć kontrolę nad danym urządzeniem. Będzie więc mógł w prosty sposób zainstalować złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje komputer, śledziło każdy krok użytkownika i wykradało poufne dane.
Zdaje się, że najnowszą aktualizację skierowano przede wszystkim do administratorów korzystających z systemów Windows Server 2019 i 2022. Osoby, które przywróciły poprzednie wersje systemów w celu pozbycia się błędów, powinny ją zainstalować. Microsoft potwierdził wyeliminowanie problemów, które zostały spowodowane przez wcześniejsze wersje systemu. Aktualizacja ze stycznia jest stabilna i chroni przed atakiem hakerów.
Źródło: HotHardware