Praca zdalna to pojęcie, które jest z nami od początku pandemii koronawirusa. Właśnie wtedy większość firm zadecydowała, że praca z domu będzie rozwiązaniem, z którego będą korzystać. Co prawda duża liczba przedsiębiorstw wraca już do normalnej, stacjonarnej pracy, jednak są firmy, które zostają przy pracy z domu. Dlatego też rząd wprowadził zmiany w Kodeksie Pracy.
Praca zdalna wymusiła na rządzie wprowadzenie zmian w Kodeksie Pracy
Pandemia kojarzy nam się nie tylko z obostrzeniami, ale również z pracą z naszego domu. Praca zdalna zakorzeniła się na dobre i wydaje się, że wiele firm preferuje tego typu rozwiązanie. Pracowanie z domu dla przedsiębiorstw to mniejsze koszty wynajmowania biura i jego eksploatacji, a co za tym idzie mniejsze rachunki. Dlatego też wiele firm zdecydowało, że całkowicie przejdzie na ten tryb.
Przeczytaj także: Zamach na prezydenta USA! Pomógł przeciek wiadomości
Praca zdalna to również swoboda dla pracownika, który pracując z domu, może skupić się na swoich zadaniach i mieć pod okiem sprawy, których nie mógł dopilnować, pracując z biura. Polski rząd ma na uwadze fakt, że wiele firm zdecydowało się na tryb pracy zdalnej, dlatego też wprowadził potrzebne poprawki w Kodeksie Pracy. Najciekawszą z nich jest zdecydowanie możliwość kontroli trzeźwości pracowników wykonującego swoje obowiązku w trybie pracy zdalnej.
Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika pracującego zdalnie
Zmiany w Kodeksie Pracy w kontekście pracy z domu nie powinny nikogo dziwić. W ten sposób pracuje zdecydowanie większa liczba, a to ze względu na wybuch pandemii COVID-19 przed dwoma laty. Rząd postanowił więc wprowadzić nową definicję, która określa ten typ pracy. Według nowej definicji praca zdalna „jest pracą wykonywaną pozwala całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą (w tym w miejscu zamieszkania pracownika), w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.
Bazując na nowym prawie, pracodawca w niektórych przypadkach nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej pracownikowi. Przykładem jest tutaj np. opieka nad dzieckiem w wieku do 4 lat. Ciekawą wzmianką jest możliwość kontroli pracownika pod względem spożywania alkoholu lub narkotyków. Niestety, nowy Kodeks Pracy nie opisuje sposobów, w jakie mógłby zostać przeprowadzony test. Nowe przepisy wejdą w życie we wrześniu tego roku.
Źródło: GOV