Samsung Galaxy S23 to urządzenie, które prawdopodobnie zostanie zaprezentowane podczas Samsung Upacked 2022. Okazuje się, że najnowszy flagowiec producenta nie będzie posiadał jego autorskiego procesora z serii Exynos. Plotki się potwierdziły.

Koniec eksperymentów z Exynosami? Samsung Galaxy S23 tylko ze Snapdragonem

Przez kilka ostatnich miesięcy pojawiały się plotki dotyczące procesorów Exynos, które od lat montowane były w części flagowców z serii Galaxy. Samsung do bólu wierzył, że autorskie CPU będzie w stanie konkurować z procesorami Qualcomm. Pomimo raportów o przegrzewaniu się, gorszej wydajności i throttlingu producent montował swoje procesory w smartfonach.

Przeczytaj także: Samsung kłamał w reklamach! Sąd orzekł karę!

Wydaje się, że w gigant technologiczny z Korei Południowej doszedł do wniosku, że to nie ma sensu i powierzy tę sprawę najlepszym. Tym sposobem plotki okazały się prawdziwe i Samsung Galaxy S23 będzie napędzany flagowym procesorem ze stajni Qualcomm Snapdragon. Amerykański producent potwierdził podpisanie umowy z Samsungiem przy okazji omawiania wyników finansowych za drugi kwartał roku.

samsung galaxy s23 ze snapdragonem. koniec exynosów?
Samsung Galaxy S23 trafi na rynek bez układu Exynos!

Umowa obejmuje nie tylko najnowszej serii Galaxy, ale też inne urządzenia!

Podczas omawiania wyników za drugi kwartał tego roku, dyrektor generalny Qualcomma, Cristian Amon poinformował, że amerykański producent procesorów podpisał wymowę z Samsungiem i zdradził, że wkrótce CPU firmy będą zasilały serię urządzeń Galaxy. To może oznaczać, że Samsung Galaxy S23 będzie pracował jedynie na procesorach Snapdragon. Amon zdradził również, że w przypadku serii S22, 75 proc. z niej zasilały właśnie procesory jego firmy.

Umowa pomiędzy Samsungiem a Qualcommem miała zostać na kilka lat do przodu. Czy to oznacza, że południowokoreański producent całkowicie rezygnuje z rozwoju swojego układu Exynos? Być może montowany będzie on w urządzeniach z niżej półki, a Snapdragon będzie pojawiał się we flagowcach. Samsung Galaxy S23 ma być oferowany globalnie właśnie z procesorem od Qualcomm.

Porozumienie pomiędzy dwoma podmiotami oznacza również licencjonowanie przez technologii łączności 3G, 4G, 5G i 6G przez Qualcomm dla Samsunga. Umowa obejmuje także wykorzystywanie procesorów Snapdragon w innych urządzeniach południowokoreańskiego producenta, takich jak laptopy, tablety, urządzenia do rozszerzonej rzeczywistości czy komputery PC.

Przeczytaj także: Qualcomm