Site icon MenWorld.pl

Toshiba – gigant na sprzedaż?

Japoński konglomerat otrzymał niebagatelną ofertę wykupy od globalnego funduszu private equity. Kwota jaka znajduję się “na stole” to 20 miliardów dolarów. Czy w związku z tym marka Toshiba zostanie sprzedana?

Toshiba – ciężkie czasy giganta  

Firmą jaką jest Toshiba nie trzeba nikomu przedstawiać. Producent sprzętu RTV i AGD w ostatnim czasie przechodzi ciężkie czasy. Od kilku lat znajduję się w centrum wielu skandali, w tym fałszywej księgowości. Skandal księgowy jaki dotknął firmę w 2015 był oparty głównie na składaniu fałszywych raportów zysków przez okres 6 lat. 

Toshiba – od chipów po energię jądrową 

Toshiba jest jednym z najstarszych i największych przedsiębiorstw w Japonii. Swoją sławę zawdzięcza elektronice domowej jak i energii jądrowej. Firma znalazła się na skraju bankructwa, co doprowadziło w zeszłym roku do sprzedaży wszystkich udziałów w produkcji komputerów osobistych Dynabook. Toshiba znalazła się pod ścianą przez dużych zagranicznych akcjonariuszy. To wszystko w celu zwiększenia przejrzystości na szczeblach zarządzania i finansów by nie doszło do powtórki z 2015 roku.  

CVC partners nowym początkiem? 

Po złożeniu oferty od CVC Partners i ujawnieniu oferty, akcje firmy poszybowały w górę o 20%. CVC Partners po udanej transakcji chce skupić się na energii odnawialnej. Umowa z CVC automatycznie stała się jednym z największych wykupów lewarowanych na świecie. Jednak ze względu na udział japońskiej firmy w produkcje energii odnawialnej jaką są elektrownie jądrowe sprzedaż wymagała by zgody Japońskiego rządu. Czy tak się stanie i Toshiba przejdzie w ręce CVC Partners? Zapewne przekonamy się o tym niebawem.

Exit mobile version