84
Views

Każdy kto choć raz podróżował samolotem dobrze zna tę zasadę. Pasażerowie i załoga muszą albo ustawić tryb samolotowy albo całkowicie wyłączyć swoje urządzenie. To pierwsze skutkowało znacznym ograniczeniem funkcjonalności. Ta era dobiega końca, zmieniają się zasady wraz z nowymi technologiami. Pasażerowie w Unii Europejskiej będą mogli korzystać z telefonów komórkowych na niebie bez ograniczeń.

Tryb samolotowy
Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Kiedy tryb samolotowy przestanie obowiązywać?

Komisja Europejska w 2008 r. zarezerwowała pewne pasma częstotliwości dla samolotów i zezwoliła niektórym usługom na oferowanie dostępu do Internetu w powietrzu. Niestety usługa ta jest zarówno powolna, jak i jej cena jest mocno zawyżona. Jedyną alternatywą dla pasażerów było przełączenie urządzeń w tryb samolotowy. Zasady te zostaną zmienione – pasażerowie w krajach EU nie będą musieli włączać telefonu komórkowego w tryb samolotowy podczas lotu.

Tryb samolotowy
Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Podjęto decyzję o zniesieniu zasady związanej z tym trybem. Państwa członkowskie muszą udostępnić pasma 5G dla samolotów do 30 czerwca 2023 r. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich funkcji telefonu w trakcie lotu – połączeń czy aplikacji wymagających dużej ilości danych, które przesyłają strumieniowo muzykę i filmy. Według Komisji Europejskiej, nowy system będzie mógł skorzystać z znacznie szybszych prędkości pobierania 5G i może przekroczyć 100 Mbps.

Tryb samolotowy
Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Dai Whittingham, dyrektor generalny brytyjskiego Komitetu Bezpieczeństwa Lotniczego, powiedział: “Były obawy, że mogą zakłócać automatyczne systemy sterowania lotem. Doświadczenie wykazało, że ryzyko wystąpienia zakłóceń jest bardzo niskie. Zalecenie zawsze polegało na tym, aby urządzenia były w trybie samolotowym po zakończeniu lotu”.

Jest to świetna decyzja dla pasażerów długich lotów. Koniec z wykupywaniem specjalnych pakietów z zewnętrznym internetem. Są pewne obawy związane z zakłóceniami, jednak jesteśmy zapewniani, że zostały przeprowadzone odpowiednie testy i bezpieczeństwo było i będzie priorytetem.

Sprawdź również inne treści z kategorii Nowe Technologie

Kategoria artykułu
Nowe technologie · Urządzenia mobilne

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.