W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób!

W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób! W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób!
W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób!

Forum Energii przewiduje, że w przypadku braku środków zapobiegawczych, energia wzrośnie nawet o 70% w 2024 roku. Jednym ze sposobów, które pozwolą ograniczyć wzrost wydatków, są rozwiązania smart home. Badanie przeprowadzone przez Netatmo wykazało, że 90-procentom użytkowników inteligentnych rozwiązań grzewczych w całej Europie udało im się zmniejszyć zużycie energii.

Większa kontrola dzięki rozwiązaniom smart home

Większość konsumentów dokładnie sprawdza swoje rachunki i monitoruje zużycie energii, podczas gdy ceny nadal rosną. Rozwiązania smart home dają nam możliwość bardziej świadomego korzystania z urządzeń, które mogą generować niepotrzebne koszty. Benoit Caudy, produkt manager w Netatmo, jednego z liderów rynku smart home, powołując się na francuską Agencję ds. Przemian Ekologicznych (ADEME), podkreśla, że obniżenie temperatury ogrzewania o zaledwie jeden stopień może zaoszczędzić do 7% energii.

Przeczytaj także: Zmywarka do zabudowy, która pomoże Ci obniżyć rachunki

Reklama

Osoby korzystające z ogrzewania gazowego, elektrycznych kotłów, pomp ciepła i bojlerów doświadczają największego wzrostu energii w okresie zimowym. To właśnie dla nich bardzo ważne jest ograniczenie zużycia energii i jej efektywne wykorzystanie.

W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób!
W 2024 roku energia wzrośnie o 70%? Jest na to sposób! Fot. Netatmo


Inteligentny termostat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi do optymalizacji systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Urządzenie umożliwia tworzenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub jego praca jest ograniczona co pozwala na oszczędzanie energii. Inteligentny termostat uruchomi ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić komfortową temperaturę. W zależności od preferencji użytkowników, urządzenie może dostosowywać temperaturę, np. obniżając ją podczas snu i podnosząc rano. Dzięki zaworom termostatycznym można również regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, w temperaturze wynoszącej około 16-17°C, jednak poranny prysznic przyjemniej jest brać w ciepłej łazience
.

podkreśla Caudy

Energia wzrośnie. Inteligentne rozwiązania pomogą w walce z podwyżkami

Użytkownicy, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, mogą m.in. dostosować czas pracy kotła do taryf energetycznych, a zdalne sterowanie inteligentnym termostatem pozwala wyłączyć ogrzewanie, w przypadku, kiedy nasze plany w ciągu dnia nagle ulegną zmianom.

Inteligentny termostat w połączeniu z czujnikami otwarcia okien pozwala uniknąć marnotrawienia energii podczas wietrzenia pomieszczeń, gdy zapomnimy wyłączyć kaloryfery. Po wykryciu, że okna są otwarte, termostat automatycznie wyłączy ogrzewanie. Dzięki inteligentnemu termostatowi będziemy mogli na bieżąco monitorować zużycie energii w naszym domu – poinformuje on ewentualnych problemach w pracy grzejników i wygeneruje raporty dotyczące zużycia energii. Dzięki temu zyskamy większą kontrolę nad naszymi wydatkami.

Ankieta przeprowadzona wśród użytkowników Netatmo zdradziła, że aż 90 procent z nich, od czasu zainstalowania Inteligentnego Termostatu, zaoszczędziło energię. Co więcej, 72% tych osób potwierdziło, że obniżyło temperaturę ogrzewania w celu oszczędzenia energii, jednocześnie zachowując komfort cieplny. Dane te pokazują, że inteligentne rozwiązania grzewcze są w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę w domu przy niskim zużyciu energii.

Rozwój technologii smart home sprawia, że optymalizacja zużycia energii staje się coraz bardziej powszechna i łatwa dla konsumentów, co przyczynia się do zmniejszenia wpływu kryzysu energetycznego na ich budżety i środowisko. Energia wzrośnie i rozwiązania smart są jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie wydatków.

Źródło: inf. pras./Netatmo/Energia RP

Reklama