141
Views

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesna technologia zacznie być również wykorzystywana w broni palnej. W najbliższym czasie do amerykańskich sklepów ma trafić smart-pistolet, czyli broń, które przed użyciem weryfikuje użytkownika. Jeśli weryfikacja się nie uda, broń nie wypali. Jak to działa?

Smart-pistolet to przyszłościowe rozwiązanie

Nowoczesna technologia stosowana jest w coraz większej ilości branży. Wojsko i siły rządowe mają dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, jednak obywatele muszą zaspokoić się klasyczną konstrukcją broni palnej. Wkrótce się to zmieni, ponieważ wiele wskazuje na to, że na do sklepów z bronią wkrótce trafi smart-pistolet.

Przeczytaj także: Satelity Starlink ponownie nad Polską! Kiedy je oglądać?

Smart-pistolet to nic innego, jak broń palna, która posiada zaawansowaną technologię. Mowa tutaj o weryfikacji użytkownika broni, który jest upoważniony do korzystania z niej. Przed strzałem broń będzie sczytywała odcisk palca osoby, która wzięła ją do ręki. To jednak nie wszystko, ponieważ pistolet będzie posiadał trzy poziomy zabezpieczeń.

Broń odblokowuje się w ułamku milisekund

Firma LodeStar Works stworzyła smart-broń, a konkretnie pistolet, który wkrótce może trafić do sklepów z bronią na terenie Stanów Zjednoczonych. Smart-pistolet jest już w fazie testów przez służby porządkowe i wkrótce może pojawić się w ogólnym obiegu. Broń została wyceniona na 895 USD i posiada trzy poziomy zabezpieczeń przed użyciem ją przez niewłaściwą osobę.

Pierwszy z nich został już wspomniany – czytnik linii papilarnych. Skaner ten będzie odczytywał zgodność użytkownika z zapisanymi danymi. Kolejnym krokiem zabezpieczającym jest specjalny chip aktywujący broń, którą można odbezpieczyć z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Trzecim poziomem jest PIN, który będzie można wpisać za pomocą specjalnych przycisków na uchwycie pistoletu. Jak przyznaje producent, odblokowanie broni jest natychmiastowe, a pozostałe zabezpieczenia są opcją zapasową.

Jeśli dane użytkownika nie będą się zgadzać, pistolet nie będzie w stanie wystrzelić. Czytnik umieszczono na samym spuście. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, smart-pistolet trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Źródło: LodeStar Works

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.