Satelity Starlink ponownie nad Polską! Kiedy je oglądać?

Elon Musk wystrzelił kolejne satelity Starlink na ziemską orbitę. W środę 19 stycznia z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę 49 nowych satelitów. Kiedy i jak oglądać pociąg satelitów w Polsce?

Satelity Starlink to część systemu, który zapewnia dostęp do internetu satelitarnego Elona Muska. Jest to nie tylko niesamowita technologia, ale przede wszystkim niezwykłe zjawisko, które możemy obserwować na niebie. Pociąg satelitów można zobaczyć na własne oczy i jeśli ktoś jeszcze nie był jego świadkiem, to wkrótce może je zobaczyć. Warunkiem jest bezchmurne niebo!

Przeczytaj także: Elon Musk chce ewakuować ludzkość i osiedlić inny układ słoneczny

Co prawda pierwszy przelot satelitów Starlink odbył się w środę, czyli dokładnie w ten sam dzień, w który satelity Starlink dostały się na orbitę naszej planety. Pociąg był widzialny o około godziny 17:56. Kolejny przelot nastąpił w czwartek, 20.01, w okolicach tej samej godziny. Nic jednak straconego, ponieważ również o 17:56 satelity będzie można zobaczyć dziś, tj. 21.01 oraz w sobotę 22 stycznia. O tej godzinie wystarczy jedynie spojrzeć w niebo!

Satelity wpływają na pracę naukowców. A będzie jeszcze gorzej.

Nie wszystko jest jednak tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Satelity Starlink mocno zanieczyszczają orbitę i utrudniają pracę naukowcom znajdującym się w kosmosie oraz obserwatorom. Jak podaje Przemysła Mróz, polski astronom, obecność smug świetlnych spowodowanych satelitami wzrosła aż o 20 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat.

Obecnie smugi wytwarzane przez satelity Starlink, choć obserwowanie kosmosu jest trudniejsze, nie stanowią dużego problemu. W ciągu następnych kilku lat sytuacja ta ulegnie zmianie, a to ze względu na stale rosnącą ilość satelitów. Słabsza widoczność wpłynie przede wszystkim na badania przeprowadzane z powierzchni Ziemi. Przemysław Mróz oznajmił, że do 2027 roku, kiedy na orbicie znajdzie się 10 tys. satelitów, na każdym zdjęciu będzie widoczne zanieczyszczenie. Docelowo na orbicie ma znaleźć się aż 42 tys. satelitów. Obecnie jest ich 1800.

Źródło: Starlink

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Nicholas Latifi odchodzi z Williamsa. Kto go zastąpi?

Stało się to, o czym cały świat F1 mówił...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

Elektryczne Volvo XC90 określi stan trzeźwości kierowcy i wykona odpowiednie ruchy

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niedozwolone i najczęściej...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj