Żywotność paneli słonecznych. Ile tak naprawdę wytrzymują?
468
Views

Żywotność paneli słonecznych, obok kwestii ewentualnego zwrotu inwestycji, to najważniejszy temat, jeśli chcemy zainstalować taką instalację w naszym gospodarstwie domowym. Najnowsze badania przeprowadzone przez polskich naukowców, ukazały prawdę na temat długości ich pracy. Co mówi raport?

Badania obnażyły prawdę na temat instalacji fotowoltaicznych?

Kwestia żywotności instalacji paneli fotowoltaicznych wzbudza największe pytania wśród potencjalnych klientów. Ile tak naprawdę panele słoneczne są w stanie pracować? Polscy naukowcy postanowili zbadać tę sprawę i pod lupę wzięli dwie, 15-letnie instalacje fotowoltaiczne, które znajdowały się w niemieckiej miejscowości Sinsheim.

Żywotność paneli słonecznych. Ile tak naprawdę wytrzymują?
Żywotność paneli słonecznych. Ile tak naprawdę wytrzymują? Fot. zdjęcie podglądowe, mat. wł.

Przeczytaj także: Oczyszczacz powietrza – jak usuwa smog, bakterie, pyłki i grzyby?

Badania opublikowane na łamach serwisu Science Direct przez dr inż. Piotra Olczaka z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk opierały się na dwóch instalacjach fotowoltaicznych, które swoją pracę rozpoczęły 15 lat temu. Rezultat jest naprawdę zaskakujący, ponieważ raport wykazał, że żywotność paneli słonecznych może być zdecydowanie większa, niż przekonanie społeczeństwa na ten temat.

Woltair zakłada się z Klientami. Nie wyrobi się z montażem? Zwraca 50%.
Jak zmniejsza się wydajność paneli słonecznych? Badania ukazały prawdę. Fot. zdjęcie podglądowe

Żywotność paneli słonecznych jest większa, niż zakładano?

W badaniach wzięły udział dwie, 15-letnie instalacje znajdujące się w niemieckiej miejscowości Sinsheim. Pod lupę wzięto instalację o łącznej mocy 18,48 kW (112 modułów po 165 W) oraz mocniejszej, 37,8 kW (252 moduły po 150 W). Jak możemy przeczytać w raporcie dr inż. Piotra Olczaka, w okresie od 2004 do 2021 roku instalacje te wytworzyły łącznie 958 MWh prądu.

Jak w przypadku tych instalacji fotowoltaicznych wyglądał ich spadek wydajności na przestrzeni ostatnich 15 lat? W przypadku mniejszej instalacji o mocy 18,48 kW wydajność spadła o 2,9 proc. (0,20% na rok, 16 lat eksploatacji), natomiast większa straciła 1,9 proc. (0,11% na rok, 15 lat od pierwszego uruchomienia) swojej wydajności.

Żywotność paneli słonecznych. Ile tak naprawdę wytrzymują?
Większa instalacja fotowoltaiczna (37,8 kW), która wzięła udział w badaniach. Źródło: ScienceDirect

Dane te pokazują, że żywotność paneli słonecznych może być większa, niż nam się wydaje. Co prawda 15 lat może być za krótkim okresem eksploatacyjnym, aby postawić konkretne wnioski, jednak obie instalacje nie straciły zbyt dużo na swojej wydajności przez ten czas, co jest bardzo optymistyczną wiadomością.

Źródło: ScienceDirect

Kategoria artykułu
Dom
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.