Ważna informacja dla posiadaczy smartfonów z systemem Google. Aplikacje na Androida kradły dane logowania do banku. Najgorsze było to, że programy podszywały się pod antywirusy.

Google ostrzega, że w sklepie Google Play znaleziono sześć aplikacji na Androida, które przechwytywały dane logowania do banku. Programy miały “zaszyty” kod, który przesyłał informacje na temat naszego konta do cyberprzestępców. Jak podał portal Check Point Research, trojan Sharkbot miał atakować wszystkich posiadaczy smartfonów z Androidem z wyjątkiem takich krajów jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Rumunia, Indie oraz Chiny.

Aplikacje na Androida kradły dane logowania do banku

Jak wspomina Check Point Research, chodzi o sześć aplikacji na Androida, które podszywały się pod oprogramowanie antywirusowe. Najgorsze jest to, że wszystkie programy zostały pobrane ponad 11 tysięcy razy. Oto wspomniane Aplikacje na Androida, które kradły dane logowania do banku:

  • Atom Clean-Booster,
  • Antivirus Super Cleaner,
  • Alpha Antivirus,
  • Powerful Cleaner
  • Center Security – Antivirus
Aplikacje na Androida kradły dane logowania do banku
Aplikacje na Androida kradły dane logowania do banku. Źródło zdjęcia: Check Point Research.

Na szczęście aplikacji nie ma już w Sklepie Play, jednak warto sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadamy jednej z wyżej wymienionych na swoim smartfonie. Koniecznie, czym prędzej, należy je usunąć. Najczęściej złośliwe oprogramowanie było pobierane z Włoch i Wielkiej Brytanii, ale to nie znaczy, że nie mogliśmy przypadkowo również zainstalować programu na swoim telefonie.

Najgorsze jest to, że, jak informuje portal DobreProgramy, Sharkbot jest bardzo dobrze znany w środowisku cyberprzestępców, którzy chcą wykraść dane logowania do banku ze smartfonów wyposażonych w system Android. Jest to “typowy” trojan bankowy, który ma za zadanie przejąć nasz login i hasło za pomocą fałszywych formularzy logowania. Warto na to zwracać uwagę, gdyż bardzo często przypominają te, które są wykorzystywane przez prawdziwe banki.