Apple i Amazon muszą zapłacić prawie 230 mln USD kary! Za co?

Apple oraz Amazon zostały ukarane przez włoski urząd ds. konkurencji. Kwota jest ogromna i ma zapobiec podobnym praktykom w przyszłości. Chodzi o ograniczenia sprzedaży słuchawek Beats przez zewnętrzne podmioty. Obie firmy były w zmowie.

Apple i Amazon srogo ukarane

Gigantom technologicznym nie można wszystkiego i srogo przekonały się o tym Apple i Amazon. Włoski urząd ds. konkurencji (AGCM) poinformował, że obie amerykańskie firmy zostały ukarane grzywną w wysokości 225 milionów dolarów. Powodem ukarania obu firm była rzekoma zmowa sprzedaży słuchawek Beats,. Ograniczała ona ich dystrybucję przez inne podmioty na terenie tego kraju.

Przeczytaj także: Windows 11 wkrótce trafi na komputery Apple?

Organizacja poinformowała, że zmowa została zawarta w 2018 roku. Polegała na ograniczeniu sprzedaży słuchawek Beats przez oficjalnych i nieoficjalnych dystrybutorów sprzętu Apple na włoskiej stronie sklepu Amazon. Firma Jeffa Bezosa uzyskała również możliwość wybierania podmiotów, które zajmowały się dystrybucją oraz sprzedażą słuchawek Beats.

apple amazon
Apple i Amazon muszą zapłacić prawie 230 mln USD kary! Za co?

Włoski urząd nie miał litości dla gigantów

Poczynania giganta z Cupertino oraz światowego lidera e-hanldu mocno nie spodobało się włoskiemu rządowi ds. konkurencji. Praktyka ta nakłada spore ograniczenia na handel we Włoszech. Według danych pokazanych przez AGCM, aż 70 proc. elektroniki sprzedawanej na terenie Włoch pochodzi z Amazona. Dla 40 proc. przedsiębiorców serwis ten jest podstawowym źródłem przychodu.

Oprócz wielkiej kary wynoszącej prawie miliard złotych urząd nakazał, aby Amazon i Apple zerwały wewnętrzną umowę oraz umożliwiły sprzedaż produktów Beats firmom trzecim. Jak można było się tego spodziewać, obie firmy nie zgadzają się z wyrokiem i planują odwołanie. Według raportów Amazon ma zapłacić 77 mln USD, a Apple 151 mln USD.

Źródło: Reuters

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

Intel prezentuje 13 generację procesorów Intel Core

Podczas konferencji Innovation Pat Gelsinger, Intel zaprezentował także 13...

Fabuła God of War Ragnarok będzie długa! Bardzo długa!

Fabuła God of War Ragnarok ma przyciągnąć gracza nie...

Jak przygotować samochód do zimy 2022/23? Poradnik

Zima zbliża się wielkimi krokami. Każdego dnia robi się...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj