120
Views

Canon to jeden z największych producentów drukarek na świecie. Urządzenia te świetnie sprawują się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Okazuje się jednak, że polityka firmy jest bardzo dziwna, ponieważ według pozwu urządzenia japońskiego producenta uniemożliwiają korzystanie z funkcji skanera i faksu w momencie, kiedy drukarka nie ma tuszu.

Canon dostał zbiorowy pozew

Produkty japońskiego producenta od zawsze cieszyły się dobrą opinią. Można to powiedzieć w stosunku do drukarek oraz sprzętu fotograficznego. Jak się jednak okazuje, nie wszystko jest takie kolorowe, jakby mogło się zdawać. Amerykański oddział firmy dostał zbiorowy pozew wystosowany przez Davida Leacrafta. Według zarzutów producent stosuje oszustwa marketingowe i bezpodstawne wzbogacanie się.

Przeczytaj także: Miliony drukarek z poważną luką bezpieczeństwa! Chodzi o 400 modeli

Wszystko rozchodzi się o urządzenia All-in-one firmy Canon. Drukarki te, oprócz oczywistej funkcji umożliwiają także skanowanie i faksowanie dokumentów. Według Davida Leacrafta kupiona przez niego drukarka Pixma MG2522 wyłącza funkcję skanowania, kiedy wkłady atramentowe w urządzeniu mają niski poziom, lub są całkowicie puste. To samo tyczy się niektórych model w przypadku funkcji faksowania dokumentów.

Czy firma próbuje wzbogacić się bezpodstawnie?

Funkcje skanowania i faksowania w żadnym stopniu nie wymagają od urządzenia posiadana atramentu, dlatego też wyłączenie ich jest dość dziwne. W zbiorowym pozwie, na którym podpisy złożyło ponad 100 osób, zarzuca się firmie, że ta doszukuje się formy bezpodstawnego wzbogacenia się na wkładach atramentowych. To jednak nie wszystkie zarzuty! W pozwie pojawiła się wzmianka o naruszaniu przez firmę Canon warunków gwarancji i skrywanie istotnych informacji. Osoby szukają co najmniej 5 milionów dolarów zadośćuczynienia.

BleepingComputer zdradził, że pierwsze skargi dotyczące tego problemu w drukarkach Canon pojawiły się już w 2016 roku. Pomoc techniczna miała wtedy mówić klientom, że aby skorzystać ze wszystkich funkcji drukarek all-in-one, konieczny jest odpowiedni poziom atramentu w drukarce. Skarga dotyczy ponad 20 modeli znajdujących się w ofercie producenta.

Źródło: BleepingComputer/Zdjęcie: Canon

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.