Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia i wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tych urządzeń. Wszystko jednak ma swój początek i koniec, a według prezesa Nokii era smartfonów dobiegnie końca w okolicach 2030 roku.

Era smartfonów zbliża się ku końcowi?

Era smartfonów została zapoczątkowana wraz z premierą iPhone 2G i HTC Dream opartym na systemie Google Android. Od tamtego czasu telefony z dotykowym ekranem oparte na rozbudowanych systemach operacyjnych i posiadające aparaty dominują na rynku. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia, więc mogłoby się wydawać, że telefony nie odejdą od nas zbyt szybko. Innego zdania jest jednak prezes Nokii.

Przeczytaj także: Apple Watch 8 – tak będzie wyglądał smartwatch? Zobaczcie grafiki koncepcyjne!

Nokia swego czasu była najpopularniejszym producentem telefonów na świecie. Z czasem konkurencja dogoniła fińskiego producenta i wyprzedziła. Firma przestała się liczyć na rynku telefonów wraz z nadejściem smartfonów, ponieważ odstawała technologicznie do takich gigantów jak Samsung czy Apple. Prezes Nokii, Pekka Lundmark, przewiduje, że era smartfonów wkrótce dobiegnie końca.

Masz nową wiadomość głosową. Uważaj, to może być oszustwo! Smartfony ios android era smartfonów
Era smartfonów dobiegnie końca w 2030 roku. Tak przewiduje prezes Nokii

Ze smartfonów przestaniemy korzystać do 2030 roku?

Pekka Lundmark, czyli prezes Nokii wypowiedział się na temat przyszłości branży smartfonów. Według niego era smartfonów zbliża się ku końcowi i nie jest wcale taka odległa. Twierdzi on, że do 2030 roku znaczna części użytkowników smartfonów zrezygnuje z tych urządzeń. Jaki jest powód? Lundmark twierdzi, że za takim stanem rzeczy ma stać rozwój komercyjnej sieci 6G, co pozwoli na wykorzystywanie takich urządzeń, jak smartwatche czy chipy wszczepiane pod skórę.

Lundmark przewiduje, że rozwój komercyjnej sieci 6G, która będzie oferowana na szeroką skalę, pozwoli na korzystanie z bardziej zaawansowanych urządzeń, które zastąpią nam smartfony. Mowa tutaj nie tylko o wyżej wspomnianych smartwatchach czy chipach, ale także inteligentych okularach, które wraz z rozwojem tej technologii zaoferują nowe funkcje i opcje. Koniec ery smartfonów jest więc bliższy, niż mogłoby się to wydawać.

Źródło: GizChina