Indonezja zablokowała dostęp graczom dostęp do platform takich Steam ze względu na brak rejestracji tych firm w ministerstwie komunikacji.

Indonezja blokuje dostęp do Steam, Epic Games Store i innych platform
Indonezja blokuje dostęp do Steam, Epic Games Store i innych platform

Indonezja zdecydowała się na zablokowaniu sporego grona serwisów w swoim kraju ze względu na brak rejestracji w Kominfo. Do taki firm należą przykładowo: Steam, Epic Games Store, Origin, czy PayPal. Związane jest to z nowym prawem, które wymaga od firm internetowych rejestracji w wcześniej wspomnianym Kominfo. Do tej pory zarejestrowało się ponad 8 tysięcy firm, ale zagraniczne przedsiębiorstwa nie przekroczyły nawet 300 rejestracji.

Indonezja blokuje dostęp do Steam, Epic Games Store i innych platform
Daniel Ahmad – analityk specjalizujący się w rynku azjatyckim

Dlaczego wiele firm nie dokonało rejestracji w Kominfo w kraju jakim jest Indonezja?

Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Największe obawy budzi artykuł 13 ustawy, według której twórcy i wydawcy gier będą mogli zostać pozwani w przypadku naruszania porządku publicznego, a kryteria tego naruszenia nigdzie nie są sprecyzowane. Drugą sprawą jest to, że firmy musiałyby dać władzom dostęp do danych graczy.

Najwięcej tracą gracze w Indonezji

Użytkownicy próbują obejść zabezpieczenia korzystając ze zmiany własnego DNS lub za pomocą VPN. To jednak nie wszystko. Jak się szacuje, w Indonezji w zeszłym roku było 111 milionów graczy, a lokalny rynek rozwija się bardzo szybko zdominowany jest przez zagranicznych inwestorów. Co ciekawe, wiele dużych firm już zdecydowało się na rejestrację w Kominfo czego przykładem jest: Valorant, PUBG Mobile czy Roblox.

Źródło: Daniel Ahmad

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii gry.