Nie tak dawno na łamach naszego portalu pisaliśmy o nadchodzących nowych kartach graficznych. Były wśród nich także konstrukcje Intela, który planuje wejść na rynek dedykowanych GPU już w tym roku. Dziś jednak na światło dzienne wypłynęła kolejna informacja dotycząca tej gałęzi amerykańskiego koncernu. Pojawi się bowiem jeszcze jeden wariant chipu Intel DG2!
Intel DG2-256
Niebiescy najprawdopodobniej przygotowują wariant dedykowany średnio-półkowym produktom. Intel DG2-256 pochwalić może się, jak nazwa wskazuje, 256 jednostkami wykonawczymi – lub inaczej, 16 rdzeniami Xe. Przekłada się to na 2048 jednostek obliczeniowych. Dodatkowo GPU wyposażone w ten rdzeń wg. przecieków powinny dysponować 12 GB VRAM oraz 192-bitową szyną danych.
Skąd w ogóle jednak pomysł, że taki wariant się pojawi? Jak zauważył użytkownik KOMACHI, w ostatniej łatce do sterowników Intela dedykowanych dla Linuxa znalazł się wpis z w.w chipem, określanym również jako SOC3. Dla porównania, DG2-512 to SOC1, a DG2-128 to SOC2.
Czy aby gdzieś już o tym nie słyszeliśmy?
Bardzo prawdopodobne, że obecny przeciek jest powiązany z tym, który miał miejsce we wrześniu 2020 roku, kiedy to mówiono o DG2-384. W tamtym momencie jednak nie mieliśmy oficjalnie potwierdzonych schematów DG2-512 oraz DG2-128, dlatego też nie można było stwierdzić rozmiarów chipów.
Aktualnie możemy być niemal pewni, iż Intel DG2-256 będzie miał rozmiar 2-razy mniejszy, niżeli DG2-512, więc około 200 mm². Jest jednak pewnie „ale” w tejże historii.
Intel DG2-256 – czy aby na pewno nie został anulowany?
W ostatnich komunikatach prasowych amerykańskiego koncernu nie mieliśmy żadnej informacji o omawianym wariancie nadchodzące GPU. Jak możemy zauważyć na poniższych slajdach, mamy jedynie informację o desktopowych SOC1 oraz SOC2.
Z tych grafik można również odczytać przewidywaną wydajność. Z połową rdzeni DG2-512, karta z serii A500 powinna być na poziomie RTX-a 3060 lub RX-a 6600.
Kiedy możemy się spodziewać premiery? Najprawdopodobniej w przeciągu czterech następnych miesięcy.
A Wy, jak myślicie, końcowo zobaczymy rdzeń DG2-256, czy jednak jest to tylko jakaś pozostałość w kodzie po porzuconym projekcie? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło – Videocardz.