139
Views

Nie tak dawno na łamach naszego portalu pisaliśmy o nadchodzących nowych kartach graficznych. Były wśród nich także konstrukcje Intela, który planuje wejść na rynek dedykowanych GPU już w tym roku. Dziś jednak na światło dzienne wypłynęła kolejna informacja dotycząca tej gałęzi amerykańskiego koncernu. Pojawi się bowiem jeszcze jeden wariant chipu Intel DG2!

Intel DG2-256

Niebiescy najprawdopodobniej przygotowują wariant dedykowany średnio-półkowym produktom. Intel DG2-256 pochwalić może się, jak nazwa wskazuje, 256 jednostkami wykonawczymi – lub inaczej, 16 rdzeniami Xe. Przekłada się to na 2048 jednostek obliczeniowych. Dodatkowo GPU wyposażone w ten rdzeń wg. przecieków powinny dysponować 12 GB VRAM oraz 192-bitową szyną danych.

Intel DG2
Źródło – Intel/Github

Skąd w ogóle jednak pomysł, że taki wariant się pojawi? Jak zauważył użytkownik KOMACHI, w ostatniej łatce do sterowników Intela dedykowanych dla Linuxa znalazł się wpis z w.w chipem, określanym również jako SOC3. Dla porównania, DG2-512 to SOC1, a DG2-128 to SOC2.

Czy aby gdzieś już o tym nie słyszeliśmy?

Bardzo prawdopodobne, że obecny przeciek jest powiązany z tym, który miał miejsce we wrześniu 2020 roku, kiedy to mówiono o DG2-384. W tamtym momencie jednak nie mieliśmy oficjalnie potwierdzonych schematów DG2-512 oraz DG2-128, dlatego też nie można było stwierdzić rozmiarów chipów.

Intel DG2
Przedstawione ujawnione schematy rdzeni Intel DG2. Źródło – Videocardz / Igor’sLAB / Intel / Locuza

Aktualnie możemy być niemal pewni, iż Intel DG2-256 będzie miał rozmiar 2-razy mniejszy, niżeli DG2-512, więc około 200 mm². Jest jednak pewnie “ale” w tejże historii.

Intel DG2-256 – czy aby na pewno nie został anulowany?

W ostatnich komunikatach prasowych amerykańskiego koncernu nie mieliśmy żadnej informacji o omawianym wariancie nadchodzące GPU. Jak możemy zauważyć na poniższych slajdach, mamy jedynie informację o desktopowych SOC1 oraz SOC2.

Intel DG2 Lineup
Porównanie lineupu każdego z producentów GPU

Z tych grafik można również odczytać przewidywaną wydajność. Z połową rdzeni DG2-512, karta z serii A500 powinna być na poziomie RTX-a 3060 lub RX-a 6600.
Kiedy możemy się spodziewać premiery? Najprawdopodobniej w przeciągu czterech następnych miesięcy.

Intel DG2 Lineup
Konfiguracja pamięciowa dla każdego chipu – SKU3 jest tutaj jako chip mobilny, nie desktopowy.

A Wy, jak myślicie, końcowo zobaczymy rdzeń DG2-256, czy jednak jest to tylko jakaś pozostałość w kodzie po porzuconym projekcie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło – Videocardz.

Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.