Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Oto kilka cennych porad!
133
Views

Podróżowanie z dzieckiem często może przysporzyć nam kilka problemów. Nie każdy maluch lubi jeździć samochodem, więc kilkugodzinna podróż może być dla rodziców wyzwaniem. Niemniej jednak podróżowanie może kształcić i rozwijać najmłodszych, dlatego też w tym tekście przekażemy wam kilka porad na temat tego, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi.

Dla wygody wszystkich podróżników, podczas wyjazdu na wakacje najczęściej wybieramy własny samochód. Podróżowanie z dzieckiem na wymarzone wakacje lub na wycieczkę krajoznawczą pociągiem czy autobusem może okazać się bardzo trudnym wyzwaniem. Podróżowanie własnym autem może jest droższe, ale zapewnia nam większy komfort, zabranie dowolnej ilości bagażów czy zatrzymywanie się w miejscach, w których mamy ochotę. Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Jak musimy przygotować się do wycieczki? Postaram się podpowiedzieć.

Przeczytaj także: Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać? 5 wskazówek

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi – odpowiedni fotelik to podstawa

Pierwszą i podstawową rzeczą podczas podróżowania z dzieckiem jest oczywiście fotelik samochodowy. Jest to podstawa pojęcia “jak bezpieczenie podróżować z dziećmi”. Polskie prawo wymaga przewożenie w fotelikach dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Warto też podkreślić, że według zaleceń ustawienie fotelika w przypadku dzieci do 2. roku życia powinno być przeciwne do kierunku jazdy. Testy pokazują, że w razie wypadku takie ustawienie fotelika chroni dziecko przed urazami szyi, kręgosłupa i głowy.

jak bezpieczenie podróżować z dziećmi
Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Oto kilka cennych porad!

Zaleca się także, w sytuacji, kiedy autem podróżuje dwoje dzieci, które muszą siedzieć w fotelikach, aby jedno siedziało z tyłu, a drugie na fotelu pasażera z przodu. Przed wyruszeniem w podróż musimy jednak pamiętać, żeby wyłączyć przedniej poduszki powietrznej. Na foteliku nie należy oszczędzać. Oczywiście, wybieramy ten model, który posiada wszelkie certyfikaty, przeszedł testy zderzeniowe i znajduje się na topowych pozycjach w rankingach i testach konsumenckich. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a na nim nie wolno nam oszczędzać. Kluczową rolę odgrywa także odpowiednie zamontowanie fotelika, który musi być stabilnie przymocowany do konstrukcji fotela/kanapy.

Zabezpiecz drzwi i okna. Lepiej nie kusić kilkulatka!

Dzieci należą do istot, które nie wysiedzą spokojnie w miejscu przez dłuższy czas. Wszystko je interesuje, a w szczególności wszelkiego rodzaju przełączniki, guziki, klamki i przyciski. Dlatego też przed każdy wyruszeniem w trasę musimy dokładnie sprawdzić zabezpieczenie drzwi i szyb. W większości pięciodrzwiowych samochodów, zwłaszcza tych z centralnym zamkiem i elektrycznymi szybami znajdziemy przyciski, które blokują zarówno drzwi, jak i szyby. Jest to bardzo ważne, bo kilkulatki mogą po prostu je otworzyć. Otwarcie szyby i huk może wywołać jedynie lekką panikę, jednak otwarcie drzwi może okazać się bardzo niebezpieczne. Dlatego też warto o tym pamiętać.

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Postój wyjdzie wam na dobre!

Dzieci, zwłaszcza te kilkuletnie nudzą się z prędkością światła. Siedzenie w samochodzie przez kilka godzin z czasem robi się uporczywe i męczące, dlatego też warto robić postoje. Będziecie mogli nie tylko rozprostować kości, ale przede wszystkim zmienić otoczenie, dzięki czemu dziecko nie będzie musiało przez kilka godzin siedzieć w aucie. Postoje mogą odbywać się co około 2-3 godziny. Wszyscy przecież muszą skorzystać z toalety, a np. zatrzymanie się przy placu zabaw pozwoli maluchowi wyładować energię, która kumulowała się w nim od momentu wyruszenia. Ba, dziecku wystarczy nawet kałuża! Po kilkudziesięciu minutach zabawy, dziecko będzie zadowolone i nie będzie miało aż tyle energii, przez co podróż będzie przyjemniejsza dla rodziców, jak i dla samego dziecka, które po prostu uśnie.

jak bezpieczenie podróżować z dziećmi
Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Oto kilka cennych porad!

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Przekąski i zabawki muszą być zawsze pod ręką!

Jedzenie, picie i przekąski podczas podróży to podstawa, dlatego też ważne mieć wszystko przy sobie, aby nie robić niepotrzebnych postojów w celu wyciągnięcia żywności z bagażnika. Podczas podróżowania należy pamiętać o regularnych posiłkach, dlatego też co jakiś czas najlepiej zaoferować naszemu maluchowi coś do przegryzienia lub do picia, a w porze obiadu zapewnić gorący posiłek. Niektórzy preferują domowe obiady, które pakowane są do pojemników termicznych czy termosów, a inni przeszukują mapy w poszukiwaniu karczmy czy innego zajazdu.

Od czasu do czasu fast food nie będzie niczym złym. Jedzenie najlepiej spożywać podczas wcześniej wspomnianych postojów, ponieważ podczas jazdy może okazać się ono niebezpieczne. Dziecko może zakrztusić się podczas przejazdu przez wyboje, a karmienie łyżeczką może wyrządzić krzywdę podczas gwałtownego karmienia. Wiemy jednak, że nie zawsze się tak da, dlatego też musimy zachować szczególną ostrożność.

Podczas jazdy musimy także zadbać o rozrywkę, dlatego też zabawki to jedna z podstawowych rzeczy, jakie powinniśmy spakować do środka samochodu. Zabawki, które zajmują się w środku, powinny być lekkie, ponieważ te ciężkie w razie awaryjnego hamowania mogą uderzyć i uszkodzić dziecko. Aby zażegnać nudę, najlepiej postawić na książki, które zaciekawią naszego malucha i skupią jego uwagę. W dzisiejszych czasach, gdzie każdy z nas posiada smartfona lub tablet, możemy włączyć dziecku bajkę – zwłaszcza, jeśli czeka nas długa podróż. Na takie urządzenia dedykowane są specjalne uchwyty, które zapobiegają upadkom.

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Ubrania zapewnią wygodę i przyjemną jazdę!

Jeśli już mowa o komforcie, to warto ubrać naszego malucha w wygodne ubrania, które nie będą go uwierać. Jazda w kurtkach czy grubych bluzach krępuje nawet dorosłych, dlatego też nie należy zakładać naszemu dziecku właśnie takich ubrań. Najlepiej postawić na wygodne dresy i koszulki wykonane z naturalnych i miękkich tkanin. Podróż będzie przyjemniejsza i z pewnością wygodniejsza, co w kwestii dzieci jest bardzo ważne. Na rynku ubrań dla niemowlaków znajdziemy śpioszki, które posiadają otwory specjalnie na pasy.

jak bezpieczenie podróżować z dziećmi
Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Oto kilka cennych porad!

Jak przygotować auto do podróżowania z dziećmi?

Chcąc podróżować własnym autem musimy, pamiętać o tym, aby je odpowiednio przygotować. W celu zapewnienia komfortu naszym dzieciom należy założyć na szyby osłony, które zatrzymają promienie słoneczne i przystopują nagrzewanie się wnętrza samochodu. Jest to wydatek kilku złotych, a zapewni naszemu maluchowi spokój podczas podróży czy spania. Z takiego rozwiązania skorzystają również dorośli. Niektóre samochody posiadają fabrycznie zamontowane osłony.

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi? Usuńmy luźno pozostawione elementy w naszym samochodzie. Tego typu rzeczy mogą uszkodzić naszego malucha podczas gwałtownego manewru czy gwałtownego hamowania. Warto więc zadbać o to, aby nic nie latało po wnętrzu naszego samochodu.

Dziecko powinno być pod stałą kontrolą, dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe lusterko, które pozwoli nam na obserwację malucha. Tego typu gadżet pozwoli nam sprawdzić, czy maluch usnął, czy je lub, czy nie robi czegoś, co może zagrozić jego zdrowiu. To pokaże nam, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi.

Źródło zdjęć: Pexels/Freepik

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.