Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!

Przeglądając ostatnio Internet natrafiłem na ciekawą stronę. IQ Air, bo o niej mowa, pokazuje, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddycha się w miastach na całym świecie. Treści zawarte na stronie prezentowane są w formie ogólnej mapy oraz szczegółowo – jako profil każdego z miast. Oprócz tego strona oferuje również ranking najbardziej zanieczyszczonych miast, który to jako pierwszy przyciągnął moją uwagę. Krótko mówiąc, strona pokazuje jakość powietrza w Polsce, ale i na całym świecie. Możemy więc porównać ją z innymi lokalizacjami.

Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!
Jakość powietrza w Polsce – nie wygląda to dobrze.

IQ Air map – mapa zanieczyszczonego powietrza

Wybierając tę zakładkę na IQ Air strona przeniesie nas na wirtualną mapę świata, oznaczoną odpowiednio kolorami i kolorowymi punktami. Kolorowe cienie na mapie przedstawiają jakość powietrza na danym obszarze, a punkty – konkretne miasta, w których pomiar został dokonany. W miarę przybliżania widoku na ekranie pokazuje się coraz więcej miast.

Jak widać, w Polsce niestety jest kolorowo, co oznacza, że nasze powietrze jest w średnim stanie. Sytuacja prezentuje się jeszcze gorzej, gdy skupimy się tylko na fragmencie naszego kraju: dużo miast oznaczono na pomarańczowo i czerwono, a jedno nawet na fioletowo.

Reklama

Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!
Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!

Profile miast w IQ Air – co zanieczyszcza moje miasto?

Kiedy przeglądając mapę klikniemy na jedno z miast lub wyszukamy je zwyczajnie w wyszukiwarce, IQ Air pokaże nam jego profil. Znajdziemy na nim wiele ciekawych informacji, takich jak na przykład:

  1. Wskaźnik jakości powietrza (Air Quality index)
  2. Substancje zanieczyszczające (Pollutants) – czyli to, co konkretnie zanieczyszcza dane miasto.
  3. Rekomendacje zdrowotne (Health Recommendations) – czli jak ochronić się przed zanieczyszczeniem.
  4. Prognozę wskaźnika zanieczyszczeń (Forecast)
  5. Wykres pokazujący jakość powietrza na przestrzeni godzin lub dni (Historical) z rozróżnieniem na zanieczyszczenie całkowite, lub konkretną substancję zanieczyszczającą

Dla przykładu: Warszawa z dnia 18.01, godziny 14:00:

Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!
Jakość powietrza w Polsce. W Krakowie lepiej niż we Wrocławiu!

Jakość powietrza w Polsce. Live air quality ranking – niechlubny ranking zanieczyszczeń

Sekcja ta dzieli się na trzy zakładki:

Myślę, że tutaj nie trzeba nic tłumaczyć, dlatego zamiast tego przedstawię sytuację Polski w porównaniu do innych krajów. Poniżej ranking miast z 18.01, godziny 00:53. Aż trzy miasta z naszego kraju w pierwszej dziesiątce, w tym Wrocław na pierwszym miejscu – tragedia. Na szczęście, pokazany obok stan z tego samego dnia, ale godziny 14:35 – już lepiej: sytuacja we Wrocławiu poprawiona, a Kraków wypadł na miejsce 12.

Dwa kolejne rankingi pokazują stan z 2019 roku. Żadne z polskich miast nie było na szczęście nawet w pierwszej 100 najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Cała Polska była natomiast na 53 miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych krajów świata. Nie było najgorzej, ale mamy bardzo dużo do poprawy.

Miejmy nadzieję, że mimo wysokich wyników niektórych polskich miast sytuacja w Polsce będzie się poprawiać, a my będziemy mogli oddychać coraz czystszym powietrzem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama