Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy
229
Views

Rozpoczynasz przygodę z siłownią? Chcesz poprawić swoją kondycję, zbudować mięśnie i wymodelować ciało? Sprawdź, kto powinien suplementować izolat białka. Na pewno słyszałeś o odżywkach białkowych, bardzo często suplementowanych przez osoby trenujące siłowo. Tak zwany izolat białka jest najpopularniejszym suplementem diety na siłowni i można go spotkać przygotowanego w postaci płynnej, w bidonach większości osób. Jeśli i ty zastanawiasz się, czym jest i jak działa izolat białka serwatkowego, a także czy powinieneś go przyjmować i z czym się to wiąże, odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy
Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy

Co to jest izolat białka serwatki?

Izolaty białka są najczystszą ze wszystkich możliwych formą białka. W procesie produkcyjnym zostaje ono oczyszczone z tłuszczów i węglowodanów, stąd właśnie jego nazwa: izolat. Białko serwatki zostało odizolowane od pozostałych, naturalnie występujących w nim substancji. Produkcja izolatu białka odbywa się najczęściej metodą tłoczenia, filtracji i oczyszczania, w efekcie czego powstaje bardzo drobno zmielony proszek, przypominający puder, który następnie wykorzystuje się do wykonania różnego rodzaju napojów i szejków. Nazywają się one odżywkami białkowymi.

Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy
Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy

Jak działa na organizm odżywka białkowa?

Dobrej jakości izolat serwatki jest bardzo korzystny dla osób, pragnących zwiększyć swoją masę mięśniową, a także utrzymać prawidłową wagę ciała. Odżywki białkowe pozwalają także poprawić swoje wyniki sportowe, czyniąc nasz organizm sprawniejszym, wydajniejszym i bardziej wytrzymałym na długotrwały wysiłek. Dzieje się tak dlatego, że białko jest podstawowym budulcem mięśni, a izolaty białek serwatkowych obfitują aminokwasy. To właśnie te same aminokwasy są niezbędne do odbudowy mięśni po intensywnym treningu. Znajdujemy zatem tu odpowiedź na tytułowe pytanie. Po izolat białka serwatkowego powinny sięgać osoby, które wykonują trening siłowy lub ciężką pracę fizyczną i dbają o swoją kondycję i formę. Odżywki białkowe nie tylko wzmacniają ich mięśnie, pozwalając im bezpiecznie rosnąć, ale również poprawiają jakość regeneracji.

Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy
Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy

Kto powinien suplementować izolat białka? Czy przyjmowanie białek serwatkowych jest bezpieczne?

Czysty izolat białka serwatkowego sam w sobie jest substancją naturalną i bezpieczną dla organizmu. Przyjmowanie odżywki białkowej pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, szczególnie u osób starszych lub tych, które prowadzą intensywny tryb życia. Po takie odżywki warto również sięgnąć wtedy, kiedy potrzebujemy szybkiej dawki białka. Nie można zapominać o tym, jak ważne jest białko dla układu immunologicznego. Izolat białek serwatkowych może pomóc w jego wzmocnieniu. Jest to ważne w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje i wirusy. Uczciwie należy jednak przyznać, że planując suplementację izolatami białka, warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Ich wiedza i doświadczenie pozwoli określić właściwa ilość białka, którą należy dziennie przyjmować.  Taka konsultacja jest także konieczna wtedy, kiedy podejrzewamy u siebie alergie lub nietolerancję laktozy.

Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy
Kto powinien suplementować izolat białka? Podpowiadamy

Jaki izolat bialka jest najlepszy?

Na rynku dostępne są izolaty białka wielu znanych firm, takich jak whey protein czy izolat białka serwatkowego WPI. Występują one w dużym wyborze smaków, w tym jako naturalne, waniliowe, czekaladowe, truskawkowe i wiele innych. Wybierając smakowy izolat, należy zwrócić szczególną uwagę na występujące w nim dodatki — czy są one kaloryczne i czy do słodzenia użyty został cukier, czy może bezkaloryczne jego zamienniki. W internecie bez trudu można znaleźć dziesiątki przepisów na domowe odżywki białkowe, do których można np. dodać masło orzechowe, owoce lub inne zdrowe dodatki.

Biorąc pod uwagę szereg korzyści wynikających z rozważnego suplementowania białka do organizmu, jest ono korzystne dla naszego organizmu. Warto natomiast przed samodzielnym rozpoczęciem dawkowania białka, skonsultować się ze specjalistą, który dokona indywidualnej oceny naszego przypadku i określi najlepszą dzienną dawkę izolatu białka, którą bezpiecznie można przyjmować.

Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii sport.

Artykuł sponsorowany

Kategoria artykułu
Sport
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.