172
Views

Nie ma co ukrywać, kupując na AliExpress możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. O ile zakup danego produktu na chińskim portalu jest często bardzo opłacalny, to jednak w przypadku kiedy nie trafił w nasze gusta jego zwrot uzależniony był tylko i wyłączenie od sprzedawcy. Teraz będzie jednak inaczej, ponieważ AliExpress zacznie przestrzegać europejskiego prawa, które upoważnia do zwrotu produktu w przeciągu dwóch tygodni.

AliExpress to świetne miejsce na tanie zakupy

Fenomen AliExpress jest znany każdemu, kto chociaż raz kupował tam produkty. W ofertach sprzedawców znajdują się rzeczy, które w naszym kraju są kilkukrotnie droższe. Bardzo często polscy sprzedawcy hurtem kupują dany produkt, żeby sprzedać go w Polsce dwa lub trzy razy drożej. Jest to potocznie spotykany zabieg na największych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych w naszym kraju.

AliExpress daje użytkownikowi ogromny wybór produktów z różnych dziedzin. Sprzedawcy oferują akcesoria do telefonów, wyposażenie siłowni, a nawet materiały budowlane, które dostarczane są do każdego miejsca na świecie. Nic więc dziwnego, że z usług serwisu korzysta praktycznie każdy. Niemniej jednak kupowanie na Ali wiąże się z dwoma rzeczami – często długim czasem oczekiwania na paczkę oraz ograniczonymi możliwościami zwrotu produktu. Ten ostatni aspekt właśnie się zmienia.

AliExpress
Zwrot produktów na AliExpress w przeciągu dwóch tygodni bez podania powodu wkrótce będzie możliwy.

Zakupy na AliExpress wkrótce będą jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze

Europejskie prawo, które mówi, że osoba kupująca towar przez internet z dowolnego europejskiego sklepu ma dwa tygodnie, przez które może upewnić się, że produkt jest taki jak sobie to wyobrażała. W przeciągu tego okresu może zdecydować się na zwrot bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Oczywiście produkt musi spełniać kilka warunków – nie może być uszkodzony, na produkcie nie może być jakichkolwiek śladów użytkowania. Nie można także zwrócić towaru, który przygotowany był na specjalne zamówienie. Istnieje też warunek, który mówi, że nie wolno zwrócić produktu wyjętego z opakowania, które uniemożliwia ponownej sprzedaży towaru.

Do tej pory kupowanie produktów na AliExpress wiązało się jednak z ryzykiem barku możliwości zwrotu. Prawo obowiązujące w Europie po prostu nie tyczyło się chińskiego portalu e-handlowego. Zwrot bez podania przyczyny był uzależniony tylko i wyłącznie od sprzedającego.

Wkrótce zwrócisz paczkę w przeciągu dwóch tygodni – europejskie prawo wchodzi w życie

Dzięki staraniom holenderskiego urzędu ds. konsumentów i rynku (Autoriteit Consument & Markt) oraz Komisji Europejskiej AliExpress będzie przestrzegało praw europejskich w kwestii prawa konsumenckiego. Wjedzie ono w życie najpóźniej 1 maja 2021 roku. Co to oznacza?

  • Klient ma prawo do zgłoszenia zwrotu towaru bez podania przyczyny w przeciągu 14 dni. Kolejne 14 dni będzie mieć na jego zwrot;
  • Produkty z serwisu będą opatrzone umową gwarancyjną zgodną z europejskim prawem konsumenckim;
  • Na portalu muszą znajdować się informacje o podmiocie sprzedającym;
  • AliExpress jest zmuszone o informowaniu o potencjalnie dodatkowych opłatach związanych z cłem lub podatkiem;
  • Portal musi informować klienta czy pozycja w wyszukiwanych danego produktu wiąże się z popularnością czy opłaceniem oferty przez sprzedającego;
  • Wraz z dniem, w którym europejskie prawo będzie obowiązywać, AliExpress nie może odsyłać sporów do sądu pierwszej instancji w Hongkongu. Serwis zmuszony jest informować w którym sądzie w kraju nabywcy takie spór może się odbyć.
Kategoria artykułu
Biznes
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.