Bezprzewodowa łączność Bluetooth to w dzisiejszych czasach standardowe wyposażenie praktycznie każdego urządzenia. Niestety, jak się okazuje, jest to również łatwa droga dla cyberprzestępców. Odkryta luka BrakTooth, za pomocą której można przeprowadzić atak przy wykorzystaniu Bluetooth, tyczy się urządzeń z Androidem i Windowsem!
BrakTooth luką w miliardzie urządzeń
Luka BrakTooth, bo tak nazwano wyrwę w zabezpieczeniach, została znaleziona w układach Bluetooth, z którego korzystało 11 producentów. Niebezpieczeństwo dotyczy urządzeń, które zostały oparte na procesorach Qualcomm, Intel czy Silicon Labs. Szacuje się, że wadliwy układ wykorzystany został w 1400 wersjach i większości przypadków tyczy się on urządzeń działających na systemie Windows i Android.
Przeczytaj także: Nowa funkcja dotycząca dźwięku w urządzeniach Bluetooth
O poważnej luce producenci wiedzą już od jakiegoś czasu, jednak najwięksi gracze, tacy jak Qualcomm czy Intel, nie zdecydowali się na wydanie stosownej łatki, która wyeliminuje zagrożenie. Obojętność producentów sprawia, że miliardy urządzeń jest podatna na ataki cyberprzestępców, a dane użytkowników są dla nich łakomym kąskiem.
Jest jednak sposób na uniknięcie ataku
Cyberprzestępcy potrafią wykorzystać każdą lukę i tak samo jest w przypadku BrakTooth. Czy ataku hakerów można uniknąć? Cyberprzestępcy mogą wkraść się na nasze urządzenie tylko wtedy, kiedy nasz telefon czy laptop będzie znajdował się w ich zasięgu. Co więcej, aby atak został przeprowadzony funkcja, Bluetooth musi być włączona. Jeśli jest ona wyłączona, nic nam nie grozi.
Nie należy jednak lekceważyć zagrożenia, zwłaszcza że hakerzy mogą dostać się na praktycznie każde urządzenie z systemem Android i Windows. Hakerzy, za wykorzystaniem luki BrakTooth mogą wkraść się na nasze urządzenie, zainfekować je i pobrać nasze osobiste dane.