168
Views

MMA i boks to niekwestionowani liderzy w świecie sportów walki. Na temat tego który jest lepszy można debatować i w zasadzie każdy fan tych dyscyplin, może mieć odmienne zdanie w tej kwestii. Można je porównywać pod wieloma kątami, jednak wnioski chyba nigdy nie będą w 100% obiektywne.

Obecnie istnieje jednak obawa, że mieszane sztuki walki zastąpią boks, który do tej pory był numerem jeden wśród sportów walki na świecie. Od początku lat 80-tych, kiedy to wprowadzono kick boxing jako widowisko telewizyjne, zaczęły pojawiać się również różne style MMA, a sport ten ewoluował w różnych formach.

Mieszane sztuki walki stają się coraz bardziej popularne i są intensywnie promowane jako alternatywa dla boksu – sportu, który pozornie stracił swój dawny blask. Już dawno minęły czasy gwiazd boksu, które znał cały świat. MMA z kolei rośnie w siłę i powiększa się grono zwolenników tego rodzaju sportów walki.

179041

O ile boks to bogata tradycja, MMA staje się nową modą…

…która zapewnia obecnie więcej wydarzeń sportowych, więcej akcji i więcej zadowolonych z takiego obrotu spraw fanów. Sport ten jest coraz bardziej popularny, bardziej „widoczny” i widowiskowy. UFC niemal pochłania konkurencję swoją ekspansją.

Cyejv2B

Zawodnicy MMA to sprawni i bardzo zwinni sportowcy w przeciwieństwie do np. przedstawicieli wagi ciężkiej boksu.

Trening boksu wymaga ciężkich treningów przed walką, natomiast zawodnicy MMA, muszą być zawsze gotowi do akcji i stale trenować, aby zachować sprawność, poznawać nowe ruchy i opanowywać do perfekcji triki wielu sztuk walki. Muszą być również dużo silniejsi i wytrzymalsi, szczególnie z racji walki w parterze. Dodatkowo walczą w lżejszych rękawicach grapplingowych, co wymusza na nich wyjątkową odporność na ciosy.

www.freepix4all.com

Boks zawsze był i będzie intrygujący…

…szczególnie gdy na ringu walczą sławy i wysoko wykwalifikowani zawodnicy. W MMA bywa jednak ciekawiej zważywszy na rozmaitość sztuk walki. Akcja zaczyna się często w stójce w postaci kick boxingu, przez Muai Thai po Jiu Jitzu. Czasami zawodnik wygrywa w swojej ulubionej sztuce walki, jednak często to umiejętności drugorzędne wychodzą na pierwszy plan, co sprawia, że każda walka jest wyjątkowa. Dodatkowym pozytywnym aspektem walk MMA, jest fakt, iż trudno określić który z zawodników ma przewagę, gdyż sytuacja zmienia się często z sekundy na sekundę. Przeciwnicy w klatce z atakującego stają w defensywie – akcja jest wartka i bardzo zmienna.

black and white kickboxing images

W MMA to nie wielkość i siła ciosu są na pierwszym miejscu!

Często zawodnik o pozornie kruchym ciałku powala na łopatki największych przeciwników. Wielu zawodników MMA potrafi zneutralizować niejednego mistrza boksu za sprawą samych tylko umiejętności zaczerpniętych z Jiu Jitzu, bez użycia pięści. Szeroki zakres umiejętności zawodników MMA potrafi zaskoczyć zastosowaniem w walce, dlatego jest to tak emocjonujący sport walki.

1

Boks to sport walki, który jest jednowymiarowy, z kolei UFC otwiera drzwi w zasadzie dla wszystkich dyscyplin walki.

Ciosy w głowę lub ciało są bardzo ekscytujące, ale wykopy z półobrotu, obalanie przeciwnika i emocjonująca walka w parterze sprawiają, że adrenalina rośnie. Włączenie do kanonu walk w MMA sztuk jak Jui Jitsu, Judo i Muay Thai sprawiło, że zawodnicy są bardziej wykwalifikowani i tym samym wręcz zabójczy. Aby osiągnąć wysoki poziom w MMA trzeba rozwijać się w wielu dyscyplinach i często doświadczenie w jednym lub dwóch sztukach walki może nie wystarczać. Boks to szybkość i potężne ciosy, w przypadku MMA trzeba czegoś więcej, wymagany jest również ciągły rozwój i ciężka praca nad sobą.

Boks to głównie walka na punkty, która często kończy się kontrowersyjną decyzją sędziów. W MMA większość walk rozgrywa się do końca w oktagonie…

…i łatwiej jest zdobyć nokaut. Nawet gdy on nie następuje, w MMA łatwiej określić zwycięzcę gdyż zawodnik mający przewagę jest łatwiejszy do określenia.

b2e4999ed96f7c1b69ef26d9eca5457b_large

Im więcej zawodników UFC tym walki stają się bardziej zjawiskowe.

Ich pozy, efektowne wejście, fryzury, cały show robi niesamowite wrażenie. Zawodnicy są gotowi na walkę z każdym. W boksie walki są bardziej wyważone, można obrać strategię na tych „bardziej bezpiecznych” przez co łatwiej deklasować przeciwników. Nieustraszone postawy zawodników MMA są nieporównywalne do tych bardziej stonowanych bokserskich.

Boxing-008

Boks jest klasyką gatunku, to sport, który ma głębokie tradycje i bywa bardzo ekscytujący. W MMA z kolei walki są bardziej realistyczne.

Przypominają sceny z niejednego filmu akcji. Owszem zdarzały się krwawe sytuacje na ringu bokserskim jak słynne ukąszenie Mike’a Tyson’a, które zdarzają się podczas bójek ulicznych, ale siłą rzeczy, walki MMA są bliżej rzeczywistości. Możliwość wykorzystania nóg, przybieranie różnych pozycji ciała, kolana, łokcie, pięści, rzuty czy grapling są powszechnie stosowane. Walki MMA to swego rodzaju spontaniczne starcia, które pozwalają używać wszystkich niemal chwytów, w tym tych psychologicznych, co wielu niepozornych zawodników prowadzi do zwycięstw. To prawdziwa walka, która porusza rzesze fanów sportów walki.

Tagi:
· · · ·
Kategoria artykułu
Sport
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.