Mocna kawa – co to oznacza i jak ją przygotować?
Mocna kawa – co to oznacza i jak ją przygotować?

Mocna kawa – co to oznacza i jak ją przygotować?

Materiał zewnętrzny

Smak i zapach kawy jest znany większości mieszkańców całego świata. Ale tak naprawdę jedynie prawdziwi wielbiciele potrafią docenić ich prawdziwą moc ukrytą w małych ziarenkach. Zakochani w kawie producenci i plantatorzy wiedzą, z których gatunków można uzyskać intensywny w smaku i aromacie napój, potrafią odnaleźć siłę oraz wartość tych niepozornie wyglądających owoców, z których powstaje prawdziwie mocna kawa. Co kryje w sobie ten napój?

„Mocna kawa” – co to znaczy?

Określenie „mocna kawa” tak naprawdę ma podwójne znaczenie. Z jednej strony może chodzić o np. espresso charakteryzujące się intensywnością. Nawet niewielki łyk takiego napoju jest przepełniony charakterystycznym dla konkretnego rodzaju kawy smakiem, goryczką i kwasowością. Z drugiej – o kawę z dużą ilością kofeiny, działającej silnie pobudzająco.

Kofeina to związek chemiczny, występujący naturalnie w niektórych roślinach. Jej wpływ na organizm ludzki jest znany od lat, a wytwarzany z palonych ziaren napój z powodzeniem podbija świat. Mniej więcej 20-30 minut po wypiciu filiżanki mocnej kawy czujemy przypływ energii, chęci do działania, potrafimy się też bardziej skoncentrować na stojących przed nami zadaniach.

Odmiana a moc kawy

Najbardziej popularnym gatunkiem kawy jest arabika. Jednak w zależności od pochodzenia, sposobu uprawy i suszenia ma ona zupełnie inny smak i moc. Arabika z Indonezji poddana nietypowej metodzie łuskania na mokro, a potem palenia w średniej temperaturze, nadaje kawie głębokiego smaku i aromatu o intensywnych nutach drzewnych. Ta pozyskiwana z etiopskich ziaren ma mniejszą goryczkę, wzbogaconą wyrazistą owocową nutą powstałą poprzez suszenie ziaren wraz z miąższem. Mocna, kolumbijska arabika zbierana z krzewów znacznie później, niż na innych plantacjach, nada napojowi wyrazistego winnego smaku czerwonych owoców.

Dużą moc mają też mieszanki łączące kilka gatunków kaw. Na przykład z połączenia indyjskich kaw arabika i robusta otrzymamy napój o wyjątkowej sile i korzenno-pikantnym aromacie. Dzieje się tak dlatego, że ziarna robusty wystawiane są naprzemiennie na działanie monsunowych deszczy i silnych w tym rejonie promieni słonecznych – takie warunki pozwalają im wzrastać, nabierając niezwykłego charakteru. Bardzo dużą intensywnością  odznaczają się także mieszanki kaw z Brazylii, słynące z drzewno-pikantnego smaku i  goryczki.

Siła kawy w filiżance

Czasami trzeba sporo czasu, aby trafić na kawę o ulubionym smaku i mocy. Dla zapracowanych wielbicieli czarnego napoju z pomocą przychodzą kawy w kapsułkach, takie jak np. kapsułki Nespresso. Z każdej z nich można w kilka chwil przyrządzić intensywny, pełen aromatu napój. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji kapsułki Nespresso zamykają w swym wnętrzu cały smak i wszystkie lotne aromaty, które tak łatwo można utracić podczas obróbki i transportu kawy. Znajdująca się wewnątrz aluminiowych kapsułek kawa zachowuje swoją świeżość i wszystkie walory od momentu zapakowania aż do zaparzenia jej w ekspresie. Wykorzystując wysokiej jakości kapsułki Nespresso mamy więc pewność, że smak kawy będzie tak samo esencjonalny i pełny, jak tej przygotowanej przez baristę. Sklep Nespresso oferuje szeroki wachlarz kaw o różnym smaku oraz intensywności. Wystarczy tylko wybrać te najbardziej ulubione lub skosztować jednej z aromatycznych nowości.

Pojęcie „mocna kawa” może mieć dwojakie znaczenie. Czasami oznacza skondensowany intensywny smak, kiedy indziej znowu napój o dużej zawartości kofeiny. Mocna kawa wypita rano doda nam zastrzyku energii, który nieraz może wystarczyć na cały intensywnie spędzony dzień. Z kolei kawa pita po południu częściej jest dla smaku i przyjemności. Ale bez względu na porę dnia i powód picia jej wielbiciele zawsze mogą powiedzieć to samo – jest pyszna! Koniecznie odwiedźcie sklep Nespresso, aby przekonać się, na jak wiele sposobów możecie delektować się jej smakiem!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Ginekomastia. Jak pokonać? Znamy sposób
Jak pokonać ginekomastię? Znamy sposób