Site icon MenWorld.pl

Nowe przepisy zabronią płatności gotówką w przyszłym roku!

Nowe przepisy zabronią płatności gotówką również konsumentom powyżej ustalonej kwoty, a firmy muszą zmniejszyć się w mniejszym limicie.

Nowe przepisy zabronią płatności gotówką w przyszłym roku!
Nowe przepisy zabronią płatności gotówką w przyszłym roku!

Na wstępie warto przypomnieć, że przedsiębiorców obowiązują nowe przepisy, które zostały uchwalone w ramach Polskiego Ładu. Nie wszystkie jednak weszły w życie w 2022 roku, a kolejne przepisy maja obowiązywać od przyszłego roku kalendarzowego.

Nowe przepisy zabronią płatności gotówką powyżej 20 tysięcy

Co ciekawe nie tylko przedsiębiorcy zostaną objęte limitami gotówkowymi. Do tej pory limity gotówkowy dotyczyły jedynie transakcji B2B. Jak się okazuje konsumenci również zostaną objęci ograniczeniem podczas dokonywania transakcji na rzecz firmy. Limit dla transakcji C2B ma wynieść 20 tysięcy złotych. Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku, każda płatność powyżej 20 tysięcy złotych będzie zakazana.

Czytaj także: Sprawdź stan konta emerytalnego w łatwy sposób

Nowe przepisy zabronią płatności gotówką powyżej 8 tysięcy dla przedsiębiorców

Przepisy dla przedsiębiorców również ulegną przebudowie. Oni dobrze znają już limity, które zostały nałożone dla nich w 2017 roku na kwoty powyżej 15 tysięcy złotych. Od przyszłego roku limit ten zostanie zmniejszony prawie o połowę, bo do 8 tysięcy. Każda transakcja powyżej tej kwoty będzie musiała zostać rozliczona w formie bezgotówkowej. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecyduje się na rozliczenie w formie gotówkowej, nie będzie mógł zaliczyć tej transakcji do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii biznes.

Exit mobile version