122
Views

Nowe XC60 będzie wspierać kierowcę w trudnych sytuacjach

Nowy system bezpieczeństwa jest zaprojektowany tak aby przy wykorzystaniu automatycznego prowadzenia pojazdu uniknąć kolizji. Inżynierowie Volvo wierzą, że nowe rozwiązanie sprawi, że nowe XC60 będzie jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Pracowaliśmy nad systemami, które mają wspierać unikanie kolizji od wielu lat. Teraz widzimy jak bardzo efektywne one są. Tylko w Szwecji wg. badań dzięki systemowi automatycznego hamowania, liczba kolizji drogowych spadła o 45 procent. W nowym XC60 chcemy zrobić kolejny krok, tak aby samochód nie tylko sam hamował ale również przejął prowadzenie

– powiedział Malin Ekholm z Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars.

System City Safety w nowym XC60 został wzbogacony o układ przejęcia kontroli nad torem jazdy. Kiedy auto wykryje przeszkodę i odnotuje brak reakcji kierowcy – rozpocznie hamowanie. Jeśli samo hamowanie nie będzie prowadziło do uniknięcia zderzenia, wówczas samochód przejmie kontrolę nad kierownicą. System City Safety pomaga uniknąć zderzeń z innymi pojazdami, pieszymi a także dużymi zwierzętami. Wspomaganie kierowania będzie aktywne przy prędkościach pomiędzy 50 – 100 km/h.

Nowe XC60 będzie również wyposażone w nowy system omijania przeszkód, który pomoże uniknąć zderzenia z pojazdem jadącym w tę samą stronę. System będzie aktywny w zakresie prędkości od 60 do 140 km/h.

Nowe XC60 automatycznie przejmie sterowanie w krytycznej sytuacji na drodze

Wszystkie te elementy potwierdzają nasze dążenie do wprowadzenia w pełni autonomicznego samochodu

– dodał Malin Ekholm

System monitorowania martwego pola BLIS (Blind Spot Information System), również został udoskonalony w nowym XC60. Jeśli system uzna, zmianę pasa ruchu za niebezpieczną automatycznie skieruje samochód na poprzedni pas ruchu.

W nowym XC60, mamy tą samą technologię bezpieczeństwa, którą zaprezentowaliśmy w większej serii 90. Jest to całkowice zgodne z naszą filozofią i strategią. Naszą wizją jest prosty cel – nikt nie zginie ani nie odniesie poważnych obrażeń za kierownicą Volvo po roku 2020

– dodał Malin Ekholm

We wtorek 7 marca podczas targów motoryzacyjnych w Genewie Volvo zaprezentuje światu swój najnowszy model: XC60. Ten dynamiczny, średniej wielkości SUV zostanie odsłonięty o godzinie 10.45. To wydarzenie będzie można oglądać także za pośrednictwem transmisji 360°. Tego dnia na stronie biura prasowego pojawią się także zdjęcia tej gorąco oczekiwanej nowości.

Nowe XC60 automatycznie przejmie sterowanie w krytycznej sytuacji na drodzeNowe XC60 automatycznie przejmie sterowanie w krytycznej sytuacji na drodze

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Motoryzacja
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.