112
Views

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, sprzedaż opon zimowych w pierwszym kwartale 2018 roku spadła o 6,9%, zaś wzrosła sprzedaż opon całorocznych – aż o 17,8%. Zainteresowanie wywołują także letnie opony Michelin z homologacją zimową. Jako że nie jest to ogumienie typowo wielosezonowe, nasuwa się pytanie: czy warto w nie inwestować?

 

Opony letnie z homologacją zimową – co to znaczy?

Opony letnie z homologacją zimową pojawiły się w ofercie koncernu Michelin już kilka lat temu. Zostały oznaczone symbolem 3PMSF (z ang. 3-Peak Mountain with Snow Flake) – ogumienie spełnia kryteria pozwalające na poruszanie się po drogach, na których wymagane są opony zimowe.

Najważniejsze cechy opon letnich z homologacją zimową

Letnie opony Michelin z homologacją zimową nie są oponami klasyfikowanymi jako całoroczne. Główną różnicą jest brak drobnych lameli, które są standardem w ogumieniu wielosezonowym. Nie wpływa to jednak na zmniejszone bezpieczeństwo, ponieważ model od Michelin wyróżnia się konstrukcją umożliwiającą jazdę niezależnie od warunków pogodowych.

  • Wysokiej jakości mieszanka gumowa – charakteryzuje się bardzo dobrą elastycznością w każdych warunkach pogodowych. Nie twardnieje pod wpływem niskich temperatur i nie staje się zbyt miękka latem.
  • Samoblokujące lamele 3D – przekładają się na większą sztywność bieżnika oraz zapewniają bardzo dobrą przyczepność wzdłużną i poprzeczną.
  • Kierunkowa rzeźba bieżnika ze zmiennymi kątami położenia wydłużonych klocków – wpływa na poprawę przyczepności na śniegu.

Warto podkreślić, że letnie opony Michelin z homologacją zimową spełniają kryteria bezpieczeństwa. Przeszły pozytywnie testy zorganizowane m.in. przez TÜV-Sud Product Service, DEKRA Test Center i UTAC-CERAM Group.

 

Opony letnie z homologacją coraz bardziej popularne?

Opony letnie z zimową homologacją to coraz częstszy wybór kierowców. Z czego to wynika?

W ostatnich latach klimat w wielu europejskich krajach łagodnieje. Zimą śnieg pojawia się sporadycznie, a jeśli już spadnie – najczęściej nie pokrywa jezdni grubą warstwą. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą być opony letnie, które jednocześnie dobrze zachowują się w niskich temperaturach i w okresie opadów śniegu. Nie sztywnieją, „wgryzają się” w zaśnieżone podłoże, zapewniają optymalne drogi hamowania na mokrej i suchej nawierzchni.

Na korzyść opon letnich z zimową homologacją przemawia również jakość podróżowania. Tego rodzaju ogumienie zapewnia komfort jazdy typowy dla letnich modeli. Niższe są też opory toczenia, co przekłada się na większą oszczędność paliwa.

Dodatkowym atutem jest także brak konieczności sezonowej wymiany ogumienia. Co prawda jest to także możliwe w przypadku opon całorocznych, jednak ich koszt może być odrobinę wyższy niż koszt zakupu opon z homologacją zimową.

Jeśli zależy Ci na zachowaniu komfortu typowego dla jazdy oponami letnimi i chcesz mieć jednocześnie pewność bezpiecznego poruszania się w warunkach zimowych, opony Michelin z homologacją to dobry wybór. Warto się na nie zdecydować m.in. wówczas, gdy większość czasu poruszasz się po mieście.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.