Nowe informacje na temat PS5. Sony udostępniło na swoim kanale film, w którym pokazywana jest szczegółowo najnowsza konsola PlayStation 5. To dość zaskakujące, bowiem producent omawia w materiale wideo szczegółowo poszczególne elementy konstrukcji urządzenia. Dzięki temu poznaliśmy między innymi wygląd układu chłodzenia oraz, oczywiście wszystkich podzespołów.

PlayStation 5 - wiemy jak wygląda w środku
PlayStation 5 - wiemy jak wygląda w środku

Inżynier Masayasu Ito pokazuje szczegółowo wszystkie elementy, które znajdują się wewnątrz obudowy PlayStation 5. Na filmie widzimy jak wygląda między innymi dostęp do PS5. Materiał pokazuje nam również chłodzenie, a także rozmieszczenie poszczególnych elementów. Warto przyjrzeć się chłodzeniu, w którego skład wchodzi między innymi spory wentylator o średnicy 120 mm. Oprócz tego widzimy również spore radiatory oraz head pipe, czyli rurki cieplne. Co ciekawe, APU pokryte jest ciekłym metalem. Ma to obniżyć temperaturę, jaka jest generowana przez chipsety. Masayasu Ito sugeruje, że napęd Ultra HD Blu-ray za sprawą specyficznej konstrukcji – metalowej obudowy element ten ma być bardzo cichy. Szczególnie będzie to ważne podczas uruchamiania filmów za pomocą konsoli. 

PlayStation 5 w częściach

Warto przypomnieć przy okazji specyfikację PS5. Przede wszystkim na płycie głównej umieszczony jest rdzeń AMD Zen 2 z GPU RDNA 2. Widać APU nie należy do największych. Nawet w porównaniu do Xbox Series X jest znacznie mniejsze. Przykładowo, PlayStation 5 wyposażone jest w GPU z 36 blokami Compute Units. Konsola Microsoftu posiada ich 52. Warto zauważyć, że procesor Zen 2 oferuje osiem rdzeni oraz, oczywiście obsługuje wielowątkowość.

PlayStation 5 - wiemy jak wygląda w środku
PlayStation 5 - wiemy jak wygląda w środku

Zaskakujące jest to, że nośnik danych jest wlutowany w płytę główną, a nie tak, jak zazwyczaj na przykład w PC-tach czy notebookach “wpięty” w M.2. Tak czy inaczej, Sony informuje, że będzie istniała możliwość zamontowania dodatkowego dysku, o ile będzie zgodny z PCIe 4.0. Na płycie głównej znajduje się również pamięć VRAM typu GDDR6. Osiem kości po 2 GB oferuje taktowanie na poziomie 14000 MHz. Magistrala 256-bitowa ma cechować się przepustowością rzędu 448 GB/s. Producent poinformował, że PlayStation 5 będzie posiadała wewnątrz obudowy zasilacz, którego moc wynosi 350 W. 

Przypomnijmy, że konsola PS5 pojawi się dwunastego listopada 2020 w USA oraz Japonii. Z kolei w Europie możemy spodziewać się jej premiery dziewiętnastego listopada bieżącego roku, a więc tydzień później. Cena startuje od około 1850 zł za wersję PlayStation 5 Digital. Z kolei za wersję PS5 musimy zapłacić niecałe 2300 zł. Różnicą pomiędzy obiema konsolami jest przede wszystkim obecność napędu optycznego.