136
Views

Krok pierwszy – przygotuj rower do sezonu

Każdy rower po zimie potrzebuje dokładnego przeglądu. Co w ramach niego powinieneś zrobić?

 • Sprawdź, czy w oponach jest powietrze.
 • Dokręć wszystkie śrubki i podkładki.
 • Sprawdź, czy hamulce działają poprawnie.
 • Wymyj rower czystą wodą z zimowego kurzu.
 • Naoliw łańcuch.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby odpowiednio przygotować swój rower do sezonu, możesz zawieźć go do serwisu rowerowego. Pracujący tam specjaliści na pewno rzetelnie sprawdzą Twój jednoślad i przygotują go do wiosennej jazdy.

 

Krok drugi – przygotuj siebie do wiosennej jazdy

Jeśli planujesz jeździć na rowerze rzadko, to od razu możesz przejść do kroku trzeciego. Jeżeli natomiast chcesz pokonywać rowerem dalekie dystanse lub codziennie jeździć nim do pracy, musisz się do tego dobrze przygotować. W przeciwnym razie możesz nabawić się zakwasów, bólu nóg lub kręgosłupa. Jak przygotować się do jazdy na rowerze? Podstawą są ćwiczenia, takie jak:

 • przysiady,
 • skrętoskłony,
 • brzuszki,
 • wymachy ramion.

Nie musisz jednak od razu iść na siłownię – wystarczy, że wykonasz powyższe ćwiczenia w domu w czasie oglądania ulubionego serialu. Spróbuj także zamienić windę na schody lub pomóc w obowiązkach domowych, które również zmuszają do wysiłku fizycznego. Gdy już zaczniesz jeździć na rowerze, na pierwszą sezonową trasę nie wybieraj kilkudziesięciokilometrowego odcinka. To może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Lepiej stopniowo zwiększać dystans oraz trudność tras rowerowych.

Krok trzeci – kup odpowiedni strój rowerowy

Strój rowerowy to podstawowe wyposażenie każdego miłośnika jazdy jednośladem. Składają się na niego koszulka oraz spodenki. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie Twojego bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy. Duży wybór strojów rowerowych męskich mających wyżej wymienione cechy znajdziesz na przykład w sklepie z profesjonalnym sprzętem sportowym AdventureSports.pl.

W jaki sposób koszulka i spodenki rowerowe wpływają na lepszą jazdę?

Koszulka rowerowa

Koszulki przeznaczone do jazdy na rowerze są znacznie wygodniejsze niż zwykłe bawełniane T-shirty. Dodatkowo są wyposażone w niewielkie kieszonki, w których można przechować wartościowe przedmioty. Koszulki rowerowe są wykonane z materiałów oddychających – tym samym zapewniają Twojej skórze odpowiednią wentylację i odprowadzają pot na zewnątrz.

Spodnie rowerowe

Dobrze dobrane spodenki na rower zapewnią Twoim nogom komfort pracy i pozwolą Ci wygodnie siedzieć na siodełku nawet przez kilka godzin. Przy ich wyborze dokładnie oceń, czy nie obcierają Cię w żadnym miejscu. Spodenki rowerowe wyposażone są w specjalną piankę, która:

 • nie dopuszcza do otarć lub odcisków,
 • redukuje drgania powstające podczas jazdy na nierównym terenie.

Krok czwarty – nie zapomnij o akcesoriach

Dodatki rowerowe nie tylko mają ułatwić Ci jazdę, ale także zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Wśród wszystkich akcesoriów zdecydowanie najważniejszy jest kask rowerowy. Jego nadrzędnym zadaniem jest ochrona Twojej głowy w razie ewentualnego upadku. Dobrze dobrany kask nie będzie Cię uciskał ani uwierał w żadnym miejscu. Jak wybrać jego właściwy rozmiar? Wystarczy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu i dodać do wyniku 1-2 centymetry. Ta metoda pozwoli Ci zakupić kask nawet bez wychodzenia z domu. Szeroką ofertę kasków rowerowych proponuje sklep internetowy Adventure Sports: https://adventuresports.pl/wyszukaj/wszystkie/Sprzet-pl,Rower-pl,Kaski-rowerowe-pl.

Jakie jeszcze akcesoria rowerowe warto wybrać?

Kask rowerowy to najważniejszy, ale nie jedyny dodatek do jazdy na tym jednośladzie. Jakie jeszcze akcesoria mogą Ci się przydać w czasie jazdy rowerem?

 • Miękkie i wygodne buty z zakrytymi palcami.
 • Rękawiczki do jazdy na rowerze (chronią dłonie od urazów).
 • Kurtka z przedłużonym tyłem (dzięki niemu, mając sylwetkę pochyloną do przodu, nie przewieje Ci lędźwi).
 • Plecak rowerowy lub sakwa na bagażnik.
 • Pompka rowerowa (miej ją zawsze przy sobie!).
 • Element świetlny (latarka, diody, światełka odblaskowe).

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Sport
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

  Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.