System M OS już działa. Rosyjska odpowiedź na Windowsa!
84
Views

System M OS, czyli rosyjskie oprogramowanie, które ma zastąpić Windows. W ten sposób Rosja chce uniezależnić się od reszty świata na płaszczyźnie IT. Pierwsze laptopy z tym systemem działają już w tamtejszych szkołach.

Rosja uruchamia swój system operacyjny

Wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda sytuacja na rynku rosyjskim. Większość zachodnich firm postanowiła ograniczyć lub całkowicie wycofać swoje produkty z tamtejszego rynku. Microsoft był oczywiście jednym z takich przedsiębiorstw. Rząd rosyjski postanowił pokazać całemu światu, że Rosja jest samowystarczalna.

Przeczytaj także: Rosja nie ma już procesorów! Produkcja autorskich CPU wstrzymana!

System M OS już działa. Rosyjska odpowiedź na Windowsa!
Rosjanie uruchomili własny system operacyjny, który zainstalowano na laptopach i tablicach interaktywnych w szkołach. Fot. Internet

Dlatego też przez długi czas mówiło się o procesorach, które miały zasilać rosyjskie komputery. Niestety, projekt ten nie zakończył się sukcesem, choć Rosjanie w dalszym ciągu nad nim pracują. Rząd wierzy jednak, że system M OS podąży inną drogą niż wspomniane CPU.

System M OS wchodzi na rynek. Ma być odpowiedzią na Windowsa

W celu uniezależnienia się od świata Rosja stwierdziła, że stworzy swój system operacyjny. System M OS, jak podaje tamtejszy serwis CNews, trafił już do pierwszych laptopów, które trafiają do użytkowników, a konkretnie uczniów szkół i nauczycieli. Dystrybutorem systemu jest Departament Technologii Informatycznych Moskwy (DIT).

System M OS już działa. Rosyjska odpowiedź na Windowsa!
System M OS już działa. Rosyjska odpowiedź na Windowsa!

System M OS oparty jest na darmowym Linuksie i za jego stworzenie odpowiada rzekomo 25 programistów, którzy przygotowali go na potrzeby edukacyjne. Oprogramowanie zostało zainstalowane zarówno na szkolnych laptopach, jak i tablicach interaktywny. System ma być “prosty w obsłudze, stabilny, gwarantować niezawodną pracę i wysoki poziom bezpieczeństwa, a także intuicyjny interfejs.”

Źródło: GizChina

Kategoria artykułu
Notebooki i komputery
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.