Pablo Picasso to jeden z największych malarzy w historii. Artysta ten cieszył się wielką sławą za życia i nie opuszcza go ona nawet po śmierci. Hiszpan, tak jak większość artystów, wykorzystywał praktykę ukrywania obrazu w obrazie. Sztuczna inteligencja pozwoliła odkryć jeden z nich ukryty w Śniadaniu Ślepca.

Paulo Picasso ukrył dzieło pod Śniadaniem Ślepca

Artyści z całego świata rzadko, bo rzadko, ale decydowali się na stosowanie pewnego ruchu, który nadawał ich obrazom większej tajemniczości. Mowa tutaj o ukrywaniu obrazu w obrazie, czyli malowanie drugiego dzieła na namalowanym już na płótnie obrazie. Z takich samych praktyk korzystał hiszpański artysta, Pablo Picasso.

Przeczytaj także: Polka miała rację! Słynny obraz to kopia oryginału!

O tym, że Pablo Picasso wykorzystał tego typu praktykę, dowiedzieliśmy się po raz pierwszy w 2010 roku. Według naukowców w obrazie Śniadanie Ślepca przechowywanym w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku znajduje się inny obraz. Dopiero teraz udało się odkryć, co tak naprawdę ukryte jest na płótnie. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.

Co przedstawia ukryty obraz?

Odkrycie ukrytego obrazu pod Posiłkiem Ślepca możliwe było dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zaawansowanych technik obrazowania oraz druku 3D. Za odkrycie obrazu odpowiedzialni są pracownicy firmy Oxia Palus, którzy najpierw prześwietlili obraz, a potem wykorzystali sztuczną inteligencję do uzupełnienia brakujących elementów. Ukryty obraz Pablo Picasso został w następnej kolejności wydrukowany w 3D na płótnie.

Wizerunek nagiej kobiety pochodzi z okresu twórczości Pablo Picasso zwanym “błękitnym”. Jak tłumaczy George Cann, pracownik Oxia Palus, w momencie tworzenia tego obrazu, w życiu artysty nie było dobrobytu, więc nie mógł pozwolić sobie na zakup materiałów malarskich. Dlatego też nowe obrazy malował na swoich poprzednich dziełach.