Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?
95
Views

Stylowy wygląd

Można by rzec, że przecież najważniejszą rzeczą w ekspresie do kawy jest to, jaki napój nam może zaoferować. Jeśli jednak zagłębimy się w ten temat, to przecież nie trudno stwierdzić, że takie urządzenie to także element wystroju, np. kuchni. Nikt z nas nie chciałby mieć nawet najbardziej zaawansowanego produktu, który będzie przy okazji psuł wygląd danego pomieszczenia. Na szczęście NIVONA CafeRomatica 680 należy do tych urządzeń, które wręcz zdobią wnętrze. Błyszczący, wzorzysty czarny kolor, chromowane dodatki, spójna całość. Trzeba przyznać, że ten ekspres do kawy jest naprawdę elegancki.

Przede wszystkim wspomniany wcześniej front, który cechuje bardzo ładny wzór. Oprócz kwestii wizualnych posiada także bardzo praktyczną… zaletę. Chodzi o to, że podczas nalewania kawy bądź później płukania systemu krople wody mogą osiadać na froncie co psuje estetykę sprzętu, a my zmuszeni jesteśmy do częstego czyszczenia. W przypadku modelu CafeRomatica 680 problem ten nie istnieje.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

Front NIVONA CafeRomatica 680 to centrum obsługi

Ekspres do kawy wyposażony jest w dwa pokrętła. Jedno z nich odpowiada za ustawienia oraz wybór interesującego nas napoju. Drugi natomiast uruchamia spieniacz. Pomiędzy nimi umieszczono wyświetlacz, na którym wybieramy napój bądź zmieniamy ustawienia ekspresu. Poniżej znajduje się dozownik, który jest regulowany do wysokości 14 cm. Na boku mieszczono spieniacz do mleka. Łączy się on z termosem na mleko (pojemność 1 litr) dostarczanym w zestawie.

Warto wspomnieć o tym, że możemy wsypać 250 gram ziaren kawy do pojemnika, natomiast zbiornik mieści 2,2 l wody. Tacka na „odpadki” wyjmowana jest bardzo łatwo. Na ekranie wyświetlana jest informacja o tym, że należy już opróżnić tacki. Ekspres pomimo swojej wagi jest bardzo łatwy do przesuwania za sprawą dwóch rolek umieszczonych na spodniej części obudowy.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

NIVONA CafeRomatica 680 i jakość kawy

Wygląd, wyglądem, a my powinniśmy sprawdzić, jak smakuje kawa, którą możemy przygotować za pomocą NIVONA CafeRomatica 680. Przede wszystkim producent oferuje nam sześć przepisów na kawę, które muszę przyznać są bardzo dobre. Możemy także zapisać w systemie własne, indywidualne przepisy. Ja osobiście robiłem najczęściej kawę według własnej receptury, która przypominała flat white, czyli podwójne espresso i spienione mleko.

Model ten wyposażono w stożkowy młynek z hartowanej stali. Możemy indywidualnie regulować stopień zmielenia ziaren, a system Aromatica posiada pompę o ciśnieniu 15 bar. Dzięki temu ekspres wyciska dosłownie cały aromat ze zmielonej kawy dzięki czemu aromat napoju jest bardzo intensywny. Warto również wspomnieć o tym, że do zestawu dołączany jest filtr wody co znacznie ulepsza smak i przede wszystkim usuwa kamień z cieczy.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

Kawa jest więc dobra, intensywność odpowiednia?

Nie twierdzę, że jestem baristą, ale potrafię rozróżnić smak kawy. Oczywiście najważniejsze jest dobranie ziaren tak, aby sprostały naszym kubkom smakowym. Uważam, że warto zainwestować w lepszą kawę, aby cieszyć się smakiem niż oszczędzać, a następnie pić „nudny” w smaku napój. Szczególnie, że mamy w posiadaniu tak zaawansowany ekspres, który potrafi naprawdę wycisnąć cały smak ze świeżo zmielonych ziaren. Jak wybrać odpowiednią dla nas kawę? Jasno palone ziarna kawy mają owocowy, lekko kwaskowaty smak i nie są mocne. Ciemno palone ziarna na espresso zawierają więcej gorzkich składników i charakteryzują się aromatem palenia, stąd są mocniejsze i mniej kwaśne.

Co ciekawe, ekspres NIVONA CafeRomatica 680 posiada System Aroma Balance. Co to takiego? Pozwala on uwolnić z ziaren kawy różne smaki, intensywny aromat i uzyskać jakość kawy, jak z ekspresu kolbowego, za naciśnięciem jednego przycisku.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

Mamy więc do dyspozycji trzy różne profile:

  • Dynamiczny

Delikatna kwaskowato -owocowa nuta przyjemna w smaku.

  • Stały

Słodko-gorzka nuta o lekko cierpkim, pełnym smaku.

  • Intensywny

Mocny, cierpki i wyraźny smak z nutą goryczy.

Jak widać dzięki ekspresowi NIVONA CafeRomatica 680 możemy uzyskać dokładnie taki aromat, intensywność, piankę oraz smak, jaki najbardziej nam odpowiada. Nie mógłbym także nie wspomnieć o System Aromatica, który już opisywałem przy innych modelach. Przypomnę jednak zasadę działania tego systemu. Zmielona kawa jest dociskana w komorze zaparzacza.  Wpompowywana jest gorąca woda (o temp. prawie 100 °C). Pod wpływem ciśnienia wody komora zaparzacza rozszerza się. Jest to możliwe dzięki giętkiej, wytrzymałej pokrywie komory. Kawa i woda podlegają procesowi wirowania, dlatego kawa uwalnia więcej aromatu.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

Nuta nowoczesności

Testowany przeze mnie ekspres do kawy NIVONA CafeRomatica 680 wyposażony jest w mobilny interfejs Bluetooth, który dzięki aplikacji NIVONA App pozwala na zdalne przygotowanie kawy. Nie będę ukrywał tego, że sceptycznie podchodzę do tematu automatyzacji procesu. Dlaczego? Z prostych przyczyn. Jeśli chcemy przygotować sobie np. latte musimy podpiąć termos, który przecież przechowujemy w lodówce. Następnie musimy pokrętłem uruchomić spieniacz do mleka, który w odpowiednim momencie trzeba wyłączyć. Później trzeba przesunąć filiżankę lub kubek pod dysze z których płynąć będzie kawa. Nie wspomnę o tym, że przed pierwszą kawą system płucze się (co można co prawda wyłączyć), dlatego wszystkie nieczystości trafiłyby do kubeczka.

Drugą przyczyną jest oczywiście sam „proces” przygotowania kawy, dzięki któremu możemy poczuć się jak prawdziwi bariści. Ja osobiście lubię stanąć przy ekspresie, regulować pokrętła według własnych wymogów, aby na końcu cieszyć się przygotowanym przez siebie napojem. Oczywiście są osoby, które preferują „klik” i już. Niestety w przypadku NIVONA CafeRomatica 680 tak się nie da. Chyba, że preferujemy kawę bez mleka, to OK, zgodzę się. Krótko mówiąc, aplikacji użyłbym jedynie wtedy, kiedy chciałbym zdalnie uruchomić ekspres, aby nie czekać przy urządzeniu na nagrzanie się systemu, czyszczenie i tak dalej.

Test NIVONA CafeRomatica 680 – kawa doskonała?

Podsumowanie testu NIVONA CafeRomatica 680

NIVONA CafeRomatica 680 to… kolejny udany model, który miałem okazję testować. Kawa z tego ekspresu jest naprawdę bardzo dobra. Posiada wyrazisty smak i bardzo intensywny aromat. Być może dla niektórych problematyczne będzie robienie latte, gdzie musimy przestawiać kubek, zmieniać ustawienia pokrętłami i tak dalej, ale dla mnie to nie był żaden problem. Zbędnym gadżetem jest także możliwość korzystania z mobilnej aplikacji, która jak dla mnie na chwilę obecną w żadnym ekspresie się nie sprawdza.

Tak czy inaczej CafeRomatica 680 posiada świetny design, który będzie pasował do większości wnętrz. Oferuje świetną jakość kawy, a przy tym cena ekspresu nie jest zaporowa. Około 2800 zł za tak dobry sprzęt to według mnie wręcz promocja. Jeśli więc szukasz dobrego ekspresu do kawy, który wydobędzie z ziaren maksymalny smak, a przy tym chcesz, aby sprzęt wyglądał nowocześnie zastanów się nad testowanym przeze mnie modelem. Zapewniam, że nie będziesz zawiedziony.

Kategoria artykułu
Kulinaria
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

All Comments

  • W tym przedziale cenowym, to zdecydowanie ekspres warty uwagi. Przy odpowiednich ustawieniach daje nam całkiem dobre espresso.

    Anita Godlewska 27/04/2020 11:30