TikTok to popularny na całym świecie portal społecznościowy. Głównie kojarzony ze świetną zabawą, ma drugą, mroczną twarz. Niektórzy znaleźli lukę w systemie do publikowania treści nieodpowiednich.  

TikTok – treści nieodpowiednie 

Systemy zabezpieczeń działały bez zarzutu, filtrując treści nieodpowiednie, co powodowało blokady kont. Niestety, zwyrodnialcy poszli o krok dalej. Możliwość zamieszczania krótkich filmów na profilowym avatarze to “furtka” do rozprzestrzeniania pornografii lub filmów ukazujących szczególne okrucieństwo. A to przecież nie o to chodziło autorom aplikacji. TikTok powstał z zamysłem nieinwazyjnej rozrywki. Pamiętajmy, że wśród użytkowników znajdują się dzieci, dla których nieodpowiednie treści mogą mieć zły wpływ na rozwój i światopogląd.

Zakazany hashtag 

Kolejną z luk w systemie bezpieczeństwa i filtrowania treści nieodpowiednich jest hasztag: #dontsearchthisup. Profile, które chcą rozpowszechniać “banowane” treści w opisach, lub w avatarze używają powyższego hashtagu aby przyciągnąć zainteresowanych.  

TikTok stosuje algorytm, który ma za zadanie dopasować treści oraz proponować profile o interesującej dla nas tematyce. Te, które naginają politykę portalu mogą pojawiać się losowo. Najwięcej blokowanych kont jest prowadzonych w języku angielskim lub hiszpańskim. 

Eksperci twierdzą, że trend jest wyjątkowy i podkreśla nieznaną lukę w TikToku

TikTok ma raczej pozytywną reputację, jeśli chodzi o zaufanie i bezpieczeństwo, więc nie winiłbym ich za to, że nie mają polityki moderacji i narzędzi do toksycznego zjawiska, o którym nie byli świadomi“, powiedział Roi Carthy z firmy l1ght zajmującej się moderowaniem mediów społecznościowych. 

Oczywiście TikTok pracuje nad zatrzymaniem tego trendu ale dla użytkowników – jak zawsze – czujność jest kluczem. Fani  powinni być świadomi zagrożeń na platformie, a rodzice powinni starać się dowiedzieć, jakie nowe aplikacje są wykorzystywane przez ich dzieci. Ważna jest dokładna analiza aby szybko zablokować treści, na którą najmłodsi są narażeni.