Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego może zabić!

Nie przesadzam. Ta pochodząca z Kaukazu roślina inwazyjna jest bardzo dużym kłopotem, ponieważ trudno ją zwalczyć, a przy okazji jej sok wywołuje zmiany skórne. Niestety, w najgorszym przypadku Barszcz Sosnowskiego może zabić!

Jeden z naszych redaktorów zauważył spore pole na którym rośnie Barszcz Sosnowskiego. Walka z tą niebezpieczną rośliną jest bardzo trudna. Co ciekawe, jakiś czas temu w sieci pojawił się poradnik dla pracowników parków narodowych, który sugeruje, jak z nią walczyć. Jeśli zobaczymy roślinę, absolutnie nie powinniśmy się do niej zbliżać i usuwać jej na własną rękę. Sprawę tą należy przekazać wyszkolonym osobom. Najlepiej, jeśli zadzwonimy na numer alarmowy, a operator przekaże informacje na przykład straży pożarnej.

Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego może zabić!

Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego może zabić!

Wcale nie żartuję. Wystarczy, że na roślinę zacznie działać słońce i może ona zaatakować na odległość. Co gorsza, jest dość popularna w naszym kraju przez to, że Barszcz Sosnowskiego to „chwast” inwazyjny. Dlaczego roślina może zabić? Sprawcą są furanokumaryny czyli związki chemiczne. Ich działanie powoduje bardzo bolesne oparzenia, podobne do tych, które mogą być skutkiem ognia. Objawy styczności z barszczem Sosnowskiego pojawiają się kilka godzin po kontakcie z rośliną!

Warto zauważyć, że roślina może mieć nawet cztery metry wysokości, a „parasol” kwiatostanu może mieć średnicę wynoszącą pół metra! Wcale nie musicie dotykać Barszczu Sosnowskiego by ten zaczął na nas działać. Wystarczy przebywanie obok rośliny, a toksyny mogą przedostać się na naszą skórę. Efektem mogą być poparzenia – nawet te trzeciego stopnia!

Na naszym ciele mogą pojawić się zaczerwienienia i obrzęki, a także wypełnione płynem pęcherze. Dodatkowo osoba, która będzie miała styczność z rośliną będzie odczuwała silny ból. Gojenie może trwać nawet dwa tygodnie! Mało tego, jeśli będziemy mieli pecha, możemy zauważyć martwicę skóry – wtedy skóra zmienia kolor na biały z czerwonymi punktami. W tym przypadku dochodzi do uszkodzenia połączeń nerwowych.

Szczegółowe informacje na temat tej inwazyjnej rośliny można sprawdzić na tej stronie.

Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego może zabić!
Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego może zabić!

Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii zdrowie.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Rośnie płaca minimalna. Wzrost płac o nawet 600 złotych!

Rząd od dawna zapowiadał, że płaca minimalna wzrośnie. Od...

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...

Wyprzedaż „Rozróba Rozwałek” na Steam. W promocji 400 gier

Na steam pojawiła się kolejna wyprzedaż, tym razem nosi...

Elektryki BMW będą tworzone ze starych sieci rybackich!

Większość producentów samochodów rozpoczyna walkę z ociepleniem klimatu i...

Przeciek GTA 6. Rockstar wydaje oświadczenie. Hakerzy szantażują!

Przeciek GTA 6, który wydarzył się na weekendzie, mocno...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.