13 emerytura w 2024. Kto ją dostanie?
1019
Views

Już niebawem na kontach emerytów pojawi się dodatkowe świadczenie. Jak “wygląda” 13 emerytura w 2024 roku? Kto ją dostanie, kiedy i na jakie świadczenie mogą liczyć emeryci w tym roku? Sprawdź wszystkie informacje, jakie są dostępne na ten moment.

13 emerytura w 2024. Kto ją dostanie?
13 emerytura w 2024. Kto ją dostanie?

To już piąty rok dodatkowego wsparcia finansowego seniorów. Pierwszy raz emeryci otrzymali ją w 2019 roku i, co najważniejsze, nie były potrzebne żadne wnioski aby otrzymać dodatkowe świadczenie. Za każdym razem wysokość trzynastej emerytury wynosiła tyle samo. Mowa o wysokości minimalnej emerytury. Sprawdźmy, ile będzie wynosić 13 emerytura w 2024 roku, kto ją otrzyma i kiedy pieniądze pojawią się u seniorów.

Kiedy zostanie wypłacana 13 emerytura w 2024?

Zacznijmy od terminów wypłat 13 emerytury w 2024 roku. Seniorzy otrzymają świadczenie już niebawem, ponieważ mowa o następujących datach:

  • 1 kwietnia
  • 5 kwietnia (dotyczy to również seniorów, którzy otrzymują świadczenia 6 kwietnia)
  • 10 kwietnia
  • 15 kwietnia
  • 19 kwietnia (wypłata zamiast 20 kwietnia)
  • 25 kwietnia
13 emerytura 2024. Kto ją dostanie?
Trzynastka dla seniorów. Kto ją dostanie?

Ile wynosi 13 emerytura w 2024 roku?

Jak już wspominałem, emeryci każdego roku otrzymują “trzynastkę” w wysokości minimalnej emerytury. Z racji tego, że w marcu przeprowadzono waloryzację, seniorzy otrzymają 1780,96 zł brutto. Na konto każdego emeryta zostanie przelane 1620,67 zł netto. Warto dodać, że seniorzy będą musieli opłacić 9% składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego 12 % PIT. Kolejna informacja – jeśli emerytura nie przekracza 2500 zł brutto, jest zwolniona z opodatkowania PIT. Należy jednak pamiętać o tym, że sumujemy emeryturę podstawową i trzynastkę. Dlatego też 13 emerytura będzie różna dla każdego seniora.

Kto nie dostanie 13 emerytury?

Warto wiedzieć, że jest pewna grupa osób, która nie otrzyma “trzynastki”. Mowa między innymi o prokuratorach oraz sędziach na emeryturze. W tej grupie są również seniorzy, którzy mają zawieszoną wypłatę emerytury na dzień 31 marca 2024. Mowa o osobach korzystających z wcześniejszej emerytury i których zarobki przekraczają 9802,50 zł brutto – mowa o 130 % przeciętnej pensji.

Emerycie, należy Ci się 500 plus od marca. Tak je odbierzesz
13 emerytura w 2024. Kto ją dostanie?

Kto otrzyma 13 emeryturę w 2024 roku?

Mowa o seniorach, którzy korzystają z emerytur pomostowych, częściowych i okresowych. Dodatkowo trzynastkę otrzymają osoby, które pobierają rentę z powodu niezdolności do pracy, rentę socjalną, rodziną, a także ci, którzy mają prawo do świadczenia oraz zasiłku przedemerytalnego.

Co zrobić aby dostać 13 emeryturę?

W pewnym sensie nie trzeba robić nic. Nie są potrzebne żadne wnioski w sprawie otrzymania 13 emerytury. Dodam tylko, że dezycję o przyznaniu świadczenia będą przesyłane w kwietniu wraz z informacją o waloryzacji. Co ciekawe, osoby, które korzystają z Platformy Usług Elektronicznych ZUS mogą wcześniej sprawdzić, jaka jest wysokość waloryzacji świadczenia.

Kategoria artykułu
Biznes
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.