152
Views

Alert RCB jest powiadomieniem, które wysyłane jest na numery telefonów. Jego zadaniem jest ostrzeżenie przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Mowa tutaj np. o silnych wiatrach, dużych upałach, czy zagrożeniach powodziowych. Okazuje się, że alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mogą zniknąć. Mają je zastąpić powiadomienia MSWiA.

Alert RCB zostanie zastąpiony wiadomością od resortu spraw wewnętrznych?

Alerty RCB zna każdy z nas. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy powiadomienia te dostawaliśmy za każdym razem, kiedy istniało jakiekolwiek zagrożenie. Najczęściej tyczyło się to silnych wiatrów, które nawiedziły nasz kraj. Okazuje się jednak, że alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które rozsyłane są podczas zagrożeń, wkrótce mogą zniknąć.

Przeczytaj także: Disney+. Znamy datę premiery i cenę abonamentu Polsce!

To jednak nie jest tak, że tego typu powiadomień nie będziemy już otrzymywać. Alert RCB zostanie zastąpiony wiadomościami rozsyłanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Taki obrót spraw wynika z nowego projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej.

alert RCB
Fot. Własne.

MSWiA przejmie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

Informacje na temat tego, że alerty RCB zostaną zastąpione przez wiadomości wysyłane przez resort spraw wewnętrznych, poinformował dziennik Rzeczpospolita. Według dziennika MSWiA chce zlikwidować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a co za tym idzie wszystkim dobrze znane alerty. Tym sposobem resort spraw wewnętrznych kierowany przez Mariusza Kamińskiego poszerzyłby swoje wpływy i przeją zadania realizowane dotychczas przez RCB.

Jeśli do takiej sytuacji by doszło, w MSWiA powstałby zespół, który pracowałby całodobowo i zajmowałby się powiadomieniem ludności w momencie zagrożeń. Mariusz Kamiński przejmie nadzór nad działaniem Krajowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania, przez co MSWiA będzie decydowało o treści SMSów ostrzegawczych.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi:
· · ·
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.