Reklama
Strona główna Ciekawostki Amerykańskie sieci energetyczne były i są infiltrowane przez hakerów

Amerykańskie sieci energetyczne były i są infiltrowane przez hakerów

0
Hakerzy Rosja

USA oskarża rosyjskich hakerów

Na niedawnym briefingu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS) władze podzieliły się z dziennikarzami zatrważającymi informacjami. USA oskarżyło rosyjskich hakerów o infiltrację amerykańskich korporacji z sektora energetycznego w zeszłym roku. Prawdopodobnie ataki rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku, i mogą trwać dalej. W 2017 roku firma Symantec jako pierwsza zgłosiła włamanie na swoje serwery, jednakże dokładne informacje docierają do nas dopiero teraz, ujawnione przez DHS.

 

Dragonfly sponsorowana przez rząd Rosji? 

Ofiarami hakerów padali pracownicy firm energetycznych, według DHS poszkodowanych są setki. Za całą akcję odpowiedzialna jest grupa Dragonfly, która jest sponsorowana przez rząd Rosji. Nie są to pierwsze ataki tego typu, już w 2013 roku Dragonfly mogli działać zarówno w Europie jak i za oceanem. Natomiast w tym momencie dzięki reakcji Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego poznajemy kolejne szczegóły. Jednocześnie sama agencja rządowa nie jest w stanie dokładnie określić do kiedy trwały ataki, oraz czy w ogóle się skończyły, istnieją podejrzenia, że amerykańskie firmy wciąż są narażone na niebezpieczeństwo.

 

Hakerzy używali phishingu

Wiadomo w jaki sposób Rosjanom udało się uzyskać dostęp do sieci korporacyjnych. Korzystali oni z phishingu (podszywania się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji) i fałszywych stron internetowych. Wciąż jednak nie możemy poznać dokładnego motywu – czy chodziło o pojedynczą akcję w celu przejęcia odpowiednich informacji, czy może jest to wstęp do ogromnego sabotażu energetycznego w USA.

Niestety ta sytuacja na pewno negatywnie wpłynie na i tak już napięte stosunki pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Wcześniej w tym miesiącu 12 agentów rosyjskiego wywiado zostało oskarżonych o włamanie się do Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej przed wyborami w 2016 roku.

 

Źródło: https://www.businessinsider.com/russian-hackers-dragonfly-us-utilities-networks-2018-7?IR=T

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version