Site icon MenWorld.pl

Analiza wycieku danych Facebook. Ile z nich należało do Polaków?

Jakiś czas temu Facebook zaliczył ogromną wtopę. Z portalu wyciekły dane aż 533 milionów użytkowników popularnego serwisu. Firma Surfshark postanowiła dogłębnie zbadać sprawę i przeanalizowała aż 2 837 793 637 punktów danych. Dowiedzieliśmy się ilu polskich użytkowników dotknął wyciek danych!

Firma Surfshark zajęła się dogłębną analizą wycieku danych z portalu Facebook

Surfshark to firma, która zajmuje się ochroną prywatności. Najnowsze działania firmy wzięły pod lupę ogromny wyciek danych Facebooka, w skutkach którego do sieci uciekło ponad 533 miliony danych użytkowników korzystających z tego serwisu społecznościowego. FB przyznał się, że włamanie na ich serwery miało miejsce w sierpniu 2019 roku!

Jak się okazuje, wyciek danych Facebook ujawnił prywatne dane użytkowników. “Jedynie” 5% adresów mailowych zostało ujawnione w sieci w czasie wycieku. Znacznie gorzej jest w przypadku numerów telefonów, ponieważ liczba ta sięga aż 90%! Poniżej możecie zobaczyć wykres, który pokazuje co ujawnili hakerzy.

Polacy też ucierpieli! Ile danych polskich użytkowników wypłynęło do sieci?

Wyciek danych dotyczył użytkowników portalu Facebook na całym świecie. Tyczy się to również Polaków. Według danych podanych przez firmę Surfshark, spośród 533 milionów danych użytkowników, które zostały ujawnione w sieci, 2 669 381 z nich należało do polskich profili. Zostało ujawnione jedynie 0,81% adresów mailowych. Niestety, w przypadku numerów telefonów lub identyfikatorów na portalu wyciekło 100% z nich.

Dane mówią więcej! 51,43% polskich użytkowników dotkniętych tym wyciekiem miało ujawnioną lokalizację, zaś 24,23% ustawiony status w związku. Hakerzy ujawnili średnio pięć typów danych na użytkownika – m.in. numer telefonu, imię i nazwisko, lokalizację, datę urodzin, Facebook ID, a w niektórych przypadkach adresy e-mail.

Więcej danych i infografik znajdziecie pod tym linkiem.

Exit mobile version