118
Views

Artemis 1, bo taką nazwę nosi pierwszy bezzałogowy lot NASA na księżyc, to w dużej mierze również pierwszy krok do wznowienia lotów na księżyc. A w przyszłości również loty na Marsa.

Artemis
Artemis 1. Pierwszy lot na księżyc od 50 lat. Gdzie oglądać?

Artemis 1 – gdzie oglądać na żywo?

Już dzisiaj 29 sierpnia 2022 roku o godzinie 14:33 do 16:33 czasu polskiego ruszy statek Artemis 1 z Kennedy Space Center na Florydzie. W tym 2 godzinnym czasie dostępne będzie okno czasowe, w którym rakieta będzie mogła wystartować, oczywiście jeśli dopisze przy tym pogoda.

Czym jest Artemis 1?

Artemis 1 to pierwsza misja programu NASA, który prowadzić ma nie tylko do ponownych załogowych lotów na Księżyc, ale również pierwszych załogowych lotów na Marsa. Artemis 1 jest to swego rodzaju test operacyjny statku kosmicznego Orion oraz test jego osłon termicznych. Statek podczas misji ma się znaleźć na orbicie wokół Księżyca i sprawdzić swoje możliwości.

Dopiero kolejna misja mianowicie Artemis 2 ma w maju 2024 pozwolić na pokonanie podobnej trasy lecz wtedy już z 4 osobową załogą, a w kolejnym roku, czyli 2025 pozwolić na 2 z nich podczas misji Artemis 3 na wylądowanie na Księżycu.

Cały program Artemis ma za zadanie nie tylko założyć bazę na Księżycu, ale również w późniejszym czasie dzięki niej pozwolić na załogowe misje na Marsa. Mamy nadzieje, że tak jak program Apollo tak samo Artemis pozwoli nam na ogromny skok technologiczny – tak samo jak kiedyś pozwoliło to na powstanie smartfonów, laptopów czy innych przedmiotów, które używamy na co dzień.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.