Artemis 1. Pierwszy lot na księżyc od 50 lat. Gdzie oglądać?

Artemis 1, bo taką nazwę nosi pierwszy bezzałogowy lot NASA na księżyc, to w dużej mierze również pierwszy krok do wznowienia lotów na księżyc. A w przyszłości również loty na Marsa.

Artemis
Artemis 1. Pierwszy lot na księżyc od 50 lat. Gdzie oglądać?

Artemis 1 – gdzie oglądać na żywo?

Już dzisiaj 29 sierpnia 2022 roku o godzinie 14:33 do 16:33 czasu polskiego ruszy statek Artemis 1 z Kennedy Space Center na Florydzie. W tym 2 godzinnym czasie dostępne będzie okno czasowe, w którym rakieta będzie mogła wystartować, oczywiście jeśli dopisze przy tym pogoda.

Czym jest Artemis 1?

Artemis 1 to pierwsza misja programu NASA, który prowadzić ma nie tylko do ponownych załogowych lotów na Księżyc, ale również pierwszych załogowych lotów na Marsa. Artemis 1 jest to swego rodzaju test operacyjny statku kosmicznego Orion oraz test jego osłon termicznych. Statek podczas misji ma się znaleźć na orbicie wokół Księżyca i sprawdzić swoje możliwości.

Dopiero kolejna misja mianowicie Artemis 2 ma w maju 2024 pozwolić na pokonanie podobnej trasy lecz wtedy już z 4 osobową załogą, a w kolejnym roku, czyli 2025 pozwolić na 2 z nich podczas misji Artemis 3 na wylądowanie na Księżycu.

Cały program Artemis ma za zadanie nie tylko założyć bazę na Księżycu, ale również w późniejszym czasie dzięki niej pozwolić na załogowe misje na Marsa. Mamy nadzieje, że tak jak program Apollo tak samo Artemis pozwoli nam na ogromny skok technologiczny – tak samo jak kiedyś pozwoliło to na powstanie smartfonów, laptopów czy innych przedmiotów, które używamy na co dzień.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Remake Horizon Zero Dawn na horyzoncie? Sony ma pracować nad odświeżeniem gry

Remake Horizon Zero Dawn jest bardzo realny. Sony rzekomo...

Fabuła God of War Ragnarok będzie długa! Bardzo długa!

Fabuła God of War Ragnarok ma przyciągnąć gracza nie...

Project Orion to sequel Cyberpunk 2077. CD Projekt RED potwierdził drugą część!

Project Orion, czyli tytuł roboczy drugiej części Cyberpunk 2077...

Ile czasu potrzeba by schudnąć?

Szczególnie w okolicach Nowego Roku w naszych głowach pojawia...