NASA wyśle na Księżyc kobiece manekiny. Co ma na celu ten ruch i dlaczego jest tak ważny?

Już wkrótce ludzkość powróci na powierzchnię Księżyca. NASA przygotowuje się do tej misji. W tym wyjątkowym wydarzeniu po raz pierwszy w historii będzie brała udział kobieta. W związku z tym Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wyśle na naturalnego ziemskiego satelitę „sztuczne kobiety”, czyli manekiny, które mają sprawdzić bardzo ważną kwestię.

NASA chce zadbać o bezpieczeństwo astronautek

Ostatni załogowy lot na Księżyc odbył się w 1972 roku i od tamtej pory na powierzchnię naturalnego ziemskiego satelity wysyłane były jedynie sondy i inne maszyny, które można sterować zdalnie. Wkrótce to ulegnie zmianie, ponieważ NASA przygotowuje się na powrót ludzkości na Księżyc. Będzie to wyjątkowe wydarzenie z dwóch powodów – ludzkość powróci tam po 50 latach, a po drugie – w misji, po raz pierwszy udział weźmie kobieta.

Przeczytaj także: Roc, czyli największy samolot świata znów na niebie

W związku z tym, że wśród członków załogi, która powróci na Księżyc, będzie kobieta, NASA zdecydowała się na wykonanie bardzo ważnego i kluczowego testu, który pozwoli sprawdzić, jak podróż na ziemskiego satelitę będzie oddziaływała na kobiece ciało. W tym celu wyśle na jego powierzchnie „sztuczne kobiety”, czyli manekiny o gabarytach dorosłej kobiety.

Kobiece manekiny polecą na Księżyc. Odegrają kluczową rolę w późniejszych misjach

Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej postanowiła wykonać kluczowy test przed Misją Artemis. Ludzkość powróci na Księżyc po ponad 50 latach, a wśród załogi znajdzie się kobieta. NASA chce, aby wszystko poszło zgodnie z planem, dlatego też wyśle na ziemskiego satelitę manekiny wzorowane na ciele dorosłej kobiety. Test ten pozwoli na sprawdzenie oddziaływania wartości promieniowania kosmicznego na kobiece ciało. Obie konstrukcje mają już swoje imiona – Helga i Zohar.

NASA manekiny kobiety
Fot. DLR

NASA musi sprawdzić bezpieczeństwo misji pod każdym kątem, dlatego też wiedząc. Kobiety są bardziej podatne na promieniowanie kosmiczne i jego skutki uboczne niż mężczyźni. Kobiecy organizm inaczej absorbuje promieniowanie, a także może wpłynąć na zdrowie reprodukcyjne kobiet, dlatego też Agencja Kosmiczna zdecydowała się na wykonanie tego kluczowego testu. Manekiny będą narażone na promieniowanie przez około 6 tygodni i znajdą się na pokładzie misji Artemis I. Naukowcy chcą wiedzieć, jak poziom promieniowania wpłynie na przyszłe astronautki, które wykonają misje powrotu na Księżyc.

Manekiny stworzone przez NASA stworzone są z materiałów, które mają imitować tkanki miękkie, kości i organy dorosłej kobiety. Oczywiście będą także wyposażone w czujniki (ponad 10 tys.), tak aby naukowcy mieli wystarczająco odczytów, by kobiety bezpiecznie mogły wykonywać misje związane z lotami na Księżyc. Co więcej, na manekinach znajdziemy także 34 aktywne detektory promieniowania. Jedna ze „sztucznych kobiet” poleci na satelitę bez ochrony, a druga ze specjalną kamizelką ochronną.

Źródło: Phys/ Fot. DLR

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Powołania do wojska 2023. Te grupy unikną wezwania. Zobacz

Kryzys na świecie, problemy z inflacją, coraz droższe życie,...

Holandia vs Argentyna. Pierwsza ćwierćfinałowa para MŚ 2022!

A jednak. Po zaciętym spotkaniu Argentyna - Australia, które...

Autostrada A4 będzie darmowa? To by było zbyt piękne.

Autostrada A4 budzi mieszane uczucia wśród kierowców. Jedno jest...

Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Każdy kto choć raz podróżował samolotem dobrze zna tę...

Słuchawki Dyson Zone rodem z Cyberpunk 2077. Cena kosmos!

Z czym kojarzy się Wam ta firma? Zapewne tak...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!