Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?
153
Views

Co za przypadek, że to akurat badanie tej firmy potwierdza, że dzieci lepiej uczą się z kartki, a nie z ekranu. W sumie, coś w tym jest, aczkolwiek ja należę do pokolenia, które miało tak zwane dzieciństwo analogowe. Dziś dzieci już od najmłodszych lat mają styczność z ekranami, stąd moja wątpliwość co do tego stwierdzenia.

Zapytacie zapewne – o jakiej firmie mowa? Oczywiście o tej, która ma… dużo wspólnego z papierem. Chodzi o Epson Europe, czyli popularnego producenta urządzeń związanych z drukowaniem. To właśnie to przedsiębiorstwo przeprowadziło badanie, z którego wynika, że 59% rodziców uważa, że ich dzieci lepiej uczą się z fizycznej kartki. Wiedza czerpana z ekranów jest przyswajana nieco gorzej. Przy okazji wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że w przyszłości tradycyjny papier (mam tu na myśli nie tylko zeszyty ale również książki) zniknie z sal lekcyjnych. Jednocześnie dowiadujemy się od psycholog klinicznej Leanne Hall, że czytanie oraz oglądanie fotografii ma istotne znaczenie dla rozwoju dzieci.

Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?
Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?

Czy faktycznie dzieci lepiej uczą się z kartki?

Wszystko zależy od tego, jak na to patrzymy. Z jednej strony korzystanie z cyfrowych materiałów do edukacji jest po prostu bardziej ekologiczne. Z drugiej natomiast faktycznie jest coś takiego, że nauka z z wykorzystaniem fizycznego przedmiotu jest o wiele lepsza. Mowa o interakcji z “czymś, co można dotknąć”. I nie są to słowa “wyssane z palca”, czego dowodem jest argument psycholog klinicznej Leanne Hall, która twierdzi, że jest duża różnica pomiędzy ekranem a kartką. Chodzi o to, że podczas czytania tekstu z wykorzystaniem ekranu, mózg dziecka tworzy inne połączenia między komórkami, niż te, których używa podczas czytania fizycznego druku.

W skrócie, chodzi o to, że czytając tekst na wyświetlaczu mamy tendencję do pobieżnego przeglądania treści. Fakt, możemy wtedy przeczytać o wiele więcej treści w krótszym czasie, ale ta lektura nie będzie przyswajana tak dobrze, jak w przypadku tekstu na wydrukowanej kartce. Druga sprawa to nasz wzrok. Według badań druk znacznie mniej obciąża wzrok, a dodatkowo zapewnia czytającemu bodźce przestrzenne i dotykowe, które również wpływają na orientację czytelnika oraz ułatwiają przyswajanie informacji. Na ekranie możemy szybko przewinąć tekst, co może spowodować przeoczenie ważnych treści.

Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?
Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?

Skuteczniejsza nauka za pomocą długopisu

Mało tego, wielu ankietowanych (mowa o 11000 osób z krajów europejskich) twierdzi, że dzieci o wiele lepiej przyswajają wiedzę, kiedy samodzielnie piszą długopisem tekst na papierze. Szczerze mówiąc, coś w tym musi być. Wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że ktoś, kto ma nauczyć się danej rzeczy, woli przepisywać tekst ręcznie – tradycyjnie, niż z wykorzystaniem klawiatury. Mało tego, według badania, kwestia ta dotyczy również zdjęć. Grafiki wydrukowane są przyswajane o wiele lepiej, niż te, które dziecko widzi na ekranie tabletu, monitora czy smartfonu. Fakt, przewijanie zdjęć na wyświetlaczu jest o wiele sprawniejsze, jednak spoglądanie na analogowe materiały pomaga nie tylko w przyswajaniu wiedzy, ale także w budowaniu więzi z uwiecznionymi osobami.

Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?
Epson twierdzi, że dzieci lepiej uczą się z kartki. Dlaczego?

Drukowanie, a ekologia

Temat modny, ale i ważny zarazem. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że druk do ekologicznych nie należy. Fakt, potwierdzam, że czasami wolę “mieć coś na papierze”, jednak nie oszukujmy się, stos kartek, na których pojawia się atrament nie jest eko. Co więc na to wszystko mówią przedstawiciele marki Epson? Ewa Pytlak, Lead Marketing Services Specjalist z Espon Polska twierdzi, że urządzenia Epson EcoTank są przede wszystkim łatwe w obsłudze, ale to akurat jest mało ważne w kwestii ekologii.

Przy okazji przedstawicielka przedsiębiorstwa twierdzi, że każda z drukarek EcoTank jest dostarczana z dużym zapasem tonera, co ma wpłynąć na budżet domowy. O kwestii ekologicznej nie wspomniano, więc chyba przedstawiciele Epson doskonale zdają sobie sprawę, że w tym przypadku przegrywają z nowymi technologiami.

Sprawdź, jak Apple pomaga rodzicom w dbaniu o zdrowie ich dzieci.

Kategoria artykułu
Peryferia · Nauka
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.