Roc, czyli największy samolot świata znów na niebie

Kiedy używamy określenia największy samolot na świecie, od razu na myśl przychodzi nam ukraiński Antonov AN-225. Ci, którzy interesują się tym potężnymi maszynami wiedzą, że największym samolotem świata jest Roc opracowany przez firmę Stratolaunch. Maszyna to wykonała swój piąty lot testowy.

Antonow AN-225 zostanie odbudowany

Antonow AN-225 przez wiele lat uznawany był za największy samolot świata. Niestety, podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę duma tego kraju została zniszczona w bombardowaniu lotniska. Zdjęcia, które znalazły się w sieci, potwierdziły, że gigantyczny samolot został doszczętnie zniszczony. Władze Ukrainy zapowiedziały jednak, że maszyna zostanie odbudowana i będzie jeszcze potężniejsza, niż dotychczasowy pojazd powietrzny.

Przeczytaj także: Nowe zdjęcie An-225 Mrija. Nie wygląda to dobrze

Duma rosyjskiego lotnictwa wcale nie była największym samolotem świata. To miano przypisać można samolotowi o nazwie Roc, który został opracowany przez firmę Startolaunch. Maszyna ta jednak nie wygląda, jak typowy samolot, ponieważ bardziej przypomina dwa samoloty połączone ze sobą ogromnym skrzydłem. Pojazd odbył właśnie swój piąty lot testowy, którego celem było sprawdzenie nowej konstrukcji umieszczonej na skrzydle.

Największy samolot świata roc startolaunch
Fot. Startolaunch

Największy samolot świata, czyli Roc, odbył właśnie piąty lot

Nowa konstrukcja skrzydła, która została umieszczona na samolocie, jest bardzo ważnym elementem w kontekście transportu w przyszłości. Ma być ona bowiem odpowiedzialna za przenoszenie ładunków naddźwiękowych. Dlatego też akurat ten lot testowy był niezwykle ważną próbą. Lot ten odbył się 4 maja na lotnisku zlokalizowanym na pustyni Mojave w stanie Kalifornia.

Największy samolot świata został wyposażony w nową konstrukcję. Pod skrzydłami maszyny umieszczono nowy pylon, czyli specjalną konstrukcję, która pozwoli na przenoszenie naddźwiękowych ładunków. To właśnie w tym celu Startolaunch buduje Roc, której powierzchnia wynosi 4,5 kwadratowych. Rozpiętość skrzydeł tego giganta wynosi aż 177 m, a waga przekracza 227 t. Wszystko zostało nagrane, a filmik możecie zobaczyć poniżej.

Źródło: Twitter/Fot. Startolaunch

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Aktor Ryan Grantham skazany na dożywocie za zabójstwo matki

Aktor Ryan Grantham został skazany na dożywocie za zabójstwo...

Roger Federer pożegnał się z tenisem! Były łzy wzruszenia.

Po finałowym meczu turnieju pokazowego Laver Cup Roger Federer...

Instagram postanowił wydłużyć Stories. Potrwają zdecydowanie dłużej! Ile?

Stories najczęściej narzędzie używane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego....

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj