Czym może grozić utrata naszych danych?

bitdefender1Jak pokazują historie innych włamań lub nieostrożności użytkowników, utrata danych może doprowadzić do przejęcia całkowitej kontroli nad siecią w firmie. Natomiast jeśli chodzi o użytkowników prywatnych, ujawnienie np. numeru karty kredytowej może sprawić,że utracimy wszystkie środki z naszego konta. Inne dane poufne, takie jak numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania lub numer PESEL są również „trofeami” dla cyber przestępców. Istnieją strony w sieci, na których można sprzedać lub kupić bazy danych z informacjami o użytkownikach. Między innymi dlatego należy zadbać o to, aby zakupy, które robimy w Internecie były jak najbardziej bezpieczne. Z dnia na dzień powstają nowe metody ataków na użytkowników, po to aby wykraść poufne dane. Zaliczają się do nich: socjotechnika, czyli przekonanie osoby, że jest się kimś innym aby wyłudzić dane, luki 0-day czyli wcześniej nie znane i nie wykryte błędy.

Bezpieczniejsze zakupy…

Dla niektórych ten tytuł jest oksymoronem i dlatego nie decydują się na zakupy w Internecie. Uważam, że stosując się do kilku podstawowych zasad oraz korzystając z odpowiedniego oprogramowania można ustrzec się przed hakerami, nawet tymi najsprytniejszymi. Pierwszym i fundamentalnym czynnikiem przyczyniającym się do bezpieczeństwa zakupów jest „czysty” komputer czyli niezainfekowany szkodliwym oprogramowaniem. Można to porównać do szpiega, który stałby za nami podczas standardowych zakupów. Słyszałby wszystko oraz zapisywał – tak właśnie mogą działać wirusy. Komputer można przeskanować przy pomocy dowolnego programu antywirusowego a ewentualne zagrożenia usunąć. Następnym problemem jest wiara użytkowników w to co przeczytają, najczęściej w mailu. Nigdy żaden portal z zakupami nie poprosi o zresetowanie hasła lub jego wysłanie. Jest to tak zwany „phishing” czyli podawanie się za inną osobę w celu wyłudzenia informacji takich jak np. hasła. Do tego wszystkiego trzeba zwracać uwagę na szyfrowane połączenie czyli zieloną kłódkę w pasku adresu. Świadczy ona o bezpiecznej i szyfrowanej transmisji opartej o protokół HTTPS.

Zaglądając dalej, można przeczytać, że certyfikat jest ważny, a użyte szyfrowanie to TLS 1.2. Jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie i żadne dane nie będą mogły być modyfikowane ani przeglądane pomiędzy klientem a serwerem.

Jeśli już zdecydujemy się na zakupy, powinniśmy korzystać z tych sklepów, które mają już wyrobioną markę. Nawet w prawdziwym życiu nie pójdziemy do nieznanego i podejrzanego sklepu i nie wydamy tam pieniędzy. To samo tyczy się zakupów wirtualnych, przed jakąkolwiek transakcją, koniecznie trzeba sprawdzić czy taki sklep jest rzetelny i prawdziwy.

Współpraca z oprogramowaniem

bitdefender2Programy antywirusowe to już nie tylko skanowanie i ochrona systemu przed złośliwym oprogramowaniem. Twórcy idą z duchem czasu i wspierają użytkowników w każdej czynności, która może być uznana za niebezpieczną. To samo tyczy się e-zakupów. Aby zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo transakcji, marka Bitdefender proponuje moduł Safepay. Opiera się on na odizolowanej od reszty systemu przeglądarce, która oferuje zabezpieczenia przed różnymi podstępami podczas bankowości elektronicznej lub zakupami online. Dzięki temu nie musimy zwracać uwagi na certyfikaty lub bezpieczne połączenie ponieważ Safepay sam powiadomi nas jeśli wykryje jakieś podejrzane działanie. Kolejnymi funkcjami jakie posiada Safepay jest menadżer haseł oraz zabezpieczenie sieci Wi-Fi, nawet przy połączeniu w miejscu publicznym.