Nie mam dobrych wieści dla kierowców zawodowych. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że wzrośnie cena eTOLL od 2023 roku. Jeśli więc korzystacie z tego systemu, możecie przygotować się na podwyżki.

I to nie małe! Kierowcy pojazdów z dopuszczalną masą całkowitą powyżej 3,5 tony, a także autobusów muszą liczyć się z większymi stawkami. Od przyszłego roku zapłacą nawet od trzech do ośmiu groszy więcej za każdy kilometr! Przykładowo, jeśli jeździcie ciężarówką do 12 ton musicie liczyć się z nową stawką, która wzrasta z 21 do 24 groszy za każdy kilometr. Mowa o drogach krajowych, ekspresowych i o autostradach. I jeśli jesteś kierowcą osobówki i “odetchnąłeś z ulgą” mam dla Ciebie przykrą wiadomość. Z racji tego, że transport będzie droższy, podrożeje dosłownie wszystko. Od bułki w sklepie, przez usługi kurierskie, po bilety autobusowe.

Cena eTOLL od 2023. Wyższe ceny dla kierowców zawodowych!
Cena eTOLL od 2023. Wyższe ceny dla kierowców zawodowych!

Cena eTOLL od 2023. Wyższe ceny dla kierowców zawodowych!

Poniżej przedstawiam nowy cennik e-Toll od 2023 roku. Warto dodać, że mowa o około 3700 kilometrów dróg. Przy założeniach, że ciężarówka będzie często pokonywała trasy po polskich drogach, każde takie auto będzie dla przedsiębiorcy dodatkowym kosztem rzędu od 300 do 800 złotych! Nie trudno sobie przeliczyć, jak wzrosną wydatki firm, których flota liczona jest w dziesiątkach czy nawet setkach aut.