Connect
To Top

Chiny mają nowy sposób na walkę z narkotykami

Aby wyeliminować narkotyki z życia publicznego, chińskie władze sięgają po coraz to nowsze rozwiązania. Desperacja władzy sięga głęboko… bardzo głęboko, bo aż do ścieków.

Poszukiwanie śladów nielegalnych substancji w ściekach

Wbrew powszechnym mitom, posiadanie narkotyków w Chinach jest ściśle zakazane i mogą nam grozić za to poważne reperkusje. Władza bardzo mocno zwalcza tego typu używki i nie cofa się przed niczym, nawet jeśli z polskiej perspektywy wyda nam się to nieco zabawne. Dzięki odpowiednim badaniom, administracja dużych miast w Chinach jest w stanie zlokalizować ludzi powiązanych z narkotykami, analizując ich odpady. Na chwilę obecną, według Li Xiqinga – jednego z chemików, pracującego nad projektem, program pomógł policji w wyśledzeniu i aresztowaniu producenta narkotyków w mieście Zhongshan.

 

Metoda WBE

Metoda WBE jest stosowana w celu analizy dużych ilości materii. Dzięki wykorzystaniu tej metody, możemy analizować ścieki pod kątem występowania w nich nietypowych wydalin, takich jak związki powstające w reakcji organizmu na narkotyki, czy też alkohol. Naukowcy pobierają próbki w oczyszczalniach ścieków i zbierają dane na ich temat. Ten sposób został wymyślony w latach 90 XX wieku, aby mierzyć wpływ odpadów z gospodarstw domowych. WBE w Chinach jest pierwszym przykładem na zastosowanie tego typu mechanizmów w walce z nielegalnymi substancjami. W całym procesie analizy występuje jeden problem – chińskie oczyszczalnie obsługują często wielomilionowe populacje. Jeśli nie jest możliwe określenie lokalizacji osoby powiązanej z narkotykami podczas pierwszej analizy w oczyszczalni (a bardzo często się nie da), naukowcy muszą iść „w górę” i po kolei analizować próbki z poszczególnych dzielnic, domów, tak aby mieć 100% pewność podczas identyfikacji.

 

Jest to dopiero początek rewolucji

Nie wiadomo ile chińskich miast wdrożyło niedawno opracowane mechanizmy na większą skalę. Jednakże, skuteczność tej metody na pewno zachęci władze do dalszych kroków. Chiny są pierwszym państwem, które tak skutecznie kontroluje społeczeństwo za pomocą nowoczesnej techniki.

 

Źródło: Business Insider,

https://www.businessinsider.com/china-analyzing-sewage-for-drug-traces-in-pee-as-part-of-crackdown-2018-7?IR=T

More in Ciekawostki

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media