Site icon MenWorld.pl

Co to jest Black Friday, a czym jest Cyber Monday?

Black Friday – skąd pochodzi i kiedy wypada?

Początków szału związanego z obniżkami cen należy szukać nie gdzie indziej, jak za oceanem. Tak, wydarzenie to przyszło do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam ostatni piątek listopada jest dniem, w którym rozpoczyna się sezon na kupowanie prezentów świątecznych. Właśnie dzięki temu stwierdzono, że ostatni piątek miesiąca będzie najlepszą okazją na jeszcze większy zysk. W Black Friday sklepy nie tylko pozostają otwarte znacznie dłużej, ale przygotowują niesamowite promocje, które pozwalają na zakup drogich urządzeń i różnego rodzaju rzeczy w bardzo przystępnych cenach. To właśnie wtedy mamy do czynienia z największymi promocjami w roku. Internetową alternatywą jest tak zwany Cyber Monday. 

Różnica pomiędzy polskim Black Friday, a amerykańskim jest jednak kolosalna. Przede wszystkim w naszym kraju dzień ten jest o wiele spokojniejszy. W USA, podczas tego dnia, w sklepach zwiększana jest ochrona, ponieważ bójki między kupującymi są na porządku dziennym. 

Czarny Piątek, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie wypada na 29 listopada. W USA jest to pierwszy dzień po Święcie Dziękczynienia. W naszym kraju jednak promocje zaczynają się znacznie wcześniej, dlatego tak często słyszymy określenie “Black Week” czyli Czarnego Tygodnia. Produkty w atrakcyjnych cenach dostępne są kilka dni przed głównym wydarzeniem, jednak to właśnie wtedy sklepy przygotowują najgorętsze okazje. 

Reklama

Cyber Monday – kiedy się go spodziewać i jakie są jego początki?

Cyber Monday, tak samo jak Black Friday również wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jest to alternatywa dla osób, które nie chcą gnieść się w tłumie, a planują wygodnie zrobić zakupy przed ekranem komputera czy smartfona. Początki tego wydarzenia datują się na rok 2005, wraz z wynalezieniem internetu światłowodowego. To właśnie w ten dzień sklepy internetowe odnotowują największe zyski. 

Cyfrowy Poniedziałek to wydarzenie, które zawsze odbywa się w poniedziałek po Czarnym Piątku. W tym roku wypada ono na 2 grudnia. To właśnie wtedy w sklepach internetowych odbywają się największe wyprzedaże w roku. 

Cyber Monday - kiedy się go spodziewać i jakie są jego początki?
Cyber Monday – kiedy się go spodziewać i jakie są jego początki?

Różnica pomiędzy Black Friday, a Cyber Monday

Czarny Piątek to dzień, w którym najczęściej przeceniane są urządzenia elektroniczne, które na co dzień mają o wiele wyższe ceny. To właśnie w ten dzień w roku sprzedaż urządzeń takich jak konsole, telewizory czy szeroko pojęte urządzenia RTV i AGD schodzą jak ciepłe bułeczki. Najlepiej sprzedającym się jednak towarem są smartfony, tablety i smartwatche. To właśnie obniżki cen urządzeń mobilnych zazwyczaj wywołują największe zamieszanie. Oczywiście promocje nie ograniczają się tylko to sprzętów elektronicznych, jednak to właśnie one są zazwyczaj najbardziej przeceniane.

Z kolei Cyber Monday nie jest aż tak bardzo ograniczony, ponieważ zniżki cen dotyczą wszystkich rzeczy sprzedawanych w sklepach internetowych. Mowa tutaj nie tylko o urządzeniach elektronicznych wszelkiego rodzaju, ale chociażby ubraniach, obuwiu czy elementach wyposażenia mieszkania. Mało tego, dotyczy to również innych produktów, na przykład książek. Jak widać, obniżki cen dotyczą wszystkiego i z pozoru może wydawać się to dziwne, skoro cyfrowy poniedziałek to domena internetu. 

To, co przede wszystkim rozróżnia te dwa wydarzenia, to fakt, że obniżki podczas Cyber Monday dotyczą tylko i wyłącznie produktów dostępnych w internecie. Dlatego też w przeciwieństwie do Black Friday nie musimy wychodzić z domu i czekać w kolejkach. Zakupy są szybsze i przyjemniejsze. 

Różnica pomiędzy Black Friday, a Cyber Monday
Różnica pomiędzy Black Friday, a Cyber Monday

Gdzie szukać promocji Black Friday i Cyber Monday?

Jeśli przygotowujecie się na zakupy podczas Black Friday i Cyber Monday warto wiedzieć gdzie ich szukać. Może akurat polujecie na nowy smartfon, bądź wasze stare słuchawki odmówiły posłuszeństwa? Wiele sklepów przygotowało dla was niezwykłe promocje związane właśnie z tymi wydarzeniami. 

Exit mobile version