Czy kryptowaluty Chia właśnie uratowały dyski HDD?

Kryptowaluty Chia w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Do ich wydobywania wymagane jest miejsce na dyskach podłączonych do komputera. Okazuje się, że zapotrzebowanie na nośniki pamięci jest tak duże, że produkcja dysków HDD, których produkowało się coraz mniej, ponownie ruszyła pełną parą.

Dyski HDD odchodziły w niepamięć. Dopóki nie pojawiła się Chia

Nie ma się co oszukiwać, dyski HDD korzystają z przestarzałej technologii, która ma swoje ograniczenia. W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku posiadamy dyski SSD, mało kto decyduje się na zakup nośnika HDD. Cechują się one znacznie wolniejszymi prędkościami zapisywania i odczytywania niż dyski SSD. Dlatego też producenci nie nakładali już dużego nacisku na produkcję dysków twardych HDD.

Przeczytaj także: Jaką żywotność mają dyski do kopania kryptowalut Chia? Nie za dużą…

Reklama

Sytuacja zmieniła się jednak wraz z pojawieniem się kryptowalut Chia, które do wydobywania wykorzystują każdą wolną przestrzeń na nośniku pamięci danych komputera. Im większy dysk, tym lepiej dla „górnika”. I to właśnie tutaj dyski HDD mają przewagę nad nośnikami SSD. Według szacunków, kopanie kryptowalut Chia jest w stanie wykończyć dysk SSD w ciągu miesiąca! Z modelami HDD nie idzie jej tak łatwo.

Seagate i WD zwiększają produkcję dysków twardych

Cała ta sytuacja związana z popularnością i kopaniem kryptowalut Chia odbija się oczywiście na rynku. Zapotrzebowanie na każdy rodzaj dysków komputerowych jest ogromny. Jak podają analitycy z Context, sprzedaż dysków nearline w Europie, oferujących pojemność 10 TB wzrosła prawie o 240% względem poprzedniego roku! Aż o 167% wzrosła sprzedaż konsumenckich dysków NAS. Wzrost sprzedaży zanotowano również w przypadku dysków do monitoringu (wzrost o 116%).

kryptowaluty Chia
Dzięki Chia, producenci dysków zdecydowali się na zwiększenie nośników HDD.

Popularność kryptowalut Chia, która dotarła na europejski rynek, sprawiła, że Seagate i Western Digital postanowiły zwiększyć produkcję klasycznych dysków twardych HDD. Przez kilka lat obie firmy wykonywały minimum, jeśli chodzi o produkowanie HDD. Powodem była wyższość technologiczna nośników HDD. Zdaje się jednak, że dyski twarde nie znikną z rynku tak szybko.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama