Jak czytać oznaczenia na oponach?

Rozmiar opon – wysokość, szerokość i średnica felgi

Opony samochodowe mają rozmiar wytłoczony na bocznej części opony. Kiedy nachylimy się nad kołem naszego auta, na oponie powinniśmy dostrzec zapis w stylu – 205/55 R16. To oznaczenie jest przykładowym rozmiarem opony. Cyfra 205 to podana w milimetrach szerokość gumy. Liczba 55 oznacza profil (wysokość opony). Jest to związek pomiędzy wysokością boku opony a szerokością jej przekroju. Im niższy jest bok opony tym lepiej auto prowadzi się w zakrętach. Oznaczenie R to konstrukcja wewnętrzna opony, a 16 to wyrażona w calach średnica felgi.

Oznaczenia na oponach zimowych

Opony zimowe są wykonane z mieszanki bardziej miękkiej niż opony letnie. Dzięki temu koła dobrze zachowują się na śniegu i zwiększają komfort jazdy autem w zimie. Jak rozpoznać czy ogumienie, które znajduje się w naszym garażu to opony letnie czy zimowe? Wystarczy zerknąć na
oznaczenia. Na oponach zimowych powinien być zauważalny wytłoczony znak przypominający płatek śniegu i/lub szczyt górski.

Indeks prędkości i nośności opony

O ile w Polsce fakt jeżdżenia samochodem na oponach letnich zamiast zimowych i na odwrót, nie jest regulowany prawnie, o tyle indeks prędkości i indeks nośności opony już jest. Indeks nośności opony musi być równy przynajmniej ćwierci dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Cztery
opony powinny być w stanie udźwignąć tyle ile waży maksymalnie zapakowane auto. Indeks prędkości opony musi odpowiadać zaleceniom producenta lub być co najmniej równy maksymalnej prędkości wpisanej na prędkościomierzu. Indeksy te znajdują się obok oznaczeń rozmiaru opon.
Zwykle składają się z dwóch cyfr i jednej litery, np. 91H. Oznaczenia te same z siebie nic nie mówią. Ich znaczenie można sprawdzić na stronach sklepów oponiarskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Najlepsze słuchawki 7.1 dla graczy
Najlepsze słuchawki 7.1 dla graczy