Jak czytać oznaczenia na oponach?

Rozmiar opon – wysokość, szerokość i średnica felgi

Opony samochodowe mają rozmiar wytłoczony na bocznej części opony. Kiedy nachylimy się nad kołem naszego auta, na oponie powinniśmy dostrzec zapis w stylu – 205/55 R16. To oznaczenie jest przykładowym rozmiarem opony. Cyfra 205 to podana w milimetrach szerokość gumy. Liczba 55 oznacza profil (wysokość opony). Jest to związek pomiędzy wysokością boku opony a szerokością jej przekroju. Im niższy jest bok opony tym lepiej auto prowadzi się w zakrętach. Oznaczenie R to konstrukcja wewnętrzna opony, a 16 to wyrażona w calach średnica felgi.

Oznaczenia na oponach zimowych

Opony zimowe są wykonane z mieszanki bardziej miękkiej niż opony letnie. Dzięki temu koła dobrze zachowują się na śniegu i zwiększają komfort jazdy autem w zimie. Jak rozpoznać czy ogumienie, które znajduje się w naszym garażu to opony letnie czy zimowe? Wystarczy zerknąć na
oznaczenia. Na oponach zimowych powinien być zauważalny wytłoczony znak przypominający płatek śniegu i/lub szczyt górski.

Indeks prędkości i nośności opony

O ile w Polsce fakt jeżdżenia samochodem na oponach letnich zamiast zimowych i na odwrót, nie jest regulowany prawnie, o tyle indeks prędkości i indeks nośności opony już jest. Indeks nośności opony musi być równy przynajmniej ćwierci dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Cztery
opony powinny być w stanie udźwignąć tyle ile waży maksymalnie zapakowane auto. Indeks prędkości opony musi odpowiadać zaleceniom producenta lub być co najmniej równy maksymalnej prędkości wpisanej na prędkościomierzu. Indeksy te znajdują się obok oznaczeń rozmiaru opon.
Zwykle składają się z dwóch cyfr i jednej litery, np. 91H. Oznaczenia te same z siebie nic nie mówią. Ich znaczenie można sprawdzić na stronach sklepów oponiarskich.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

FIFA 23 na PC za 103 zł! Taniej chyba nie znajdziesz

FIFA 23 na PC może nie należy do wybitnie...

Kod promocyjny Uber Eats – zyskaj 30 zł płacąc Blikiem

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze rozkręciły się na dobre....

Czy Lewandowski zagra na kolejnym mundialu? Stanowcze słowa kapitana!

Czy Robert Lewandowski zagra na kolejnych Mistrzostwach Świata 2026,...

Włosy u mężczyzn – jak zadbać o ich strukturę i co wykorzystać do codziennej pielęgnacji?

W dzisiejszych czasach mężczyźni są coraz bardziej świadomi tego,...

God of War: Ragnarok recenzja na PS5 – bóg wojny powraca!

God of War: Ragnarok to najbardziej wyczekiwana premiera tego...


Artykuł partnerski
Artykuł partnerskihttp://menworld.pl
MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!