Dowód osobisty w smartfonie? mID to umożliwi.

mID elektroniczny dowód osobisty

Projekt ten ma być znacznym ułatwieniem dla obywateli, którzy dzięki aplikacji będą mogli potwierdzić swoją tożsamość. Ministerstwo informuje, że funkcjonalność mID będzie znacznie większa. Plany są naprawdę ambitne, a dzięki elektronicznemu dowodowi osobistemu będziemy mogli:

 • Dokonać płatności podatkowych
 • e-policja (możliwość zgłoszenia przestępstwa)
 • zrealizować recepty
 • kupować online
 • potwierdzić wieku (np. w sklepie)
 • skorzystać z usług pocztowych
 • mID będzie naszą kartą parkingową
 • e-ZUS
 • zobaczyć dziennik obecności dzieci w szkole
 • autoryzować tożsamość eJob
 • skorzystać z komunikacji miejskiej
 • skorzystać z usług zdrowotnych
 • mID będzie karnetem na basen, do kina i teatru

mID

Jak widać nasz telefon dzięki mID zyska sporo możliwości. Nie załatwimy jednak wszystkiego. Aby sprzedaż nieruchomość, zagłosować w wyborach czy załatwić usługi notarialne nadal będziemy musieli użyć tradycyjnego dowodu osobistego.

Anna Streżyńska rozmawiała o projekcie z Money.pl. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź Pani Minister:

Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych.

 

Dowód w smartfonie w 2017

Nasz kraj ma czas do 31 marca 2019 aby wprowadzić projekt w życie. Jeśli się to nie uda cała dotacja z Unii przepadnie. Ministerstwo twierdzi, ze mID będzie działał już w 2017 roku. Wszyscy są świadomi tego, że od razu aplikacja nie zastąpi tradycyjnych dowodów osobistych, jednak celem (bardzo fajnym, muszę przyznać) jest stopniowe ograniczenie potrzeby posiadania tradycyjnego odpowiednika.

Osobiście pomysł Ministerstwa Cyfryzacji bardzo mi się podoba. Dzięki niemu i innym, podobnym projektom powoli pozbywamy się kolejnych rzeczy z portfela. Pieniądze, dokumenty – niedługo zostanie nam sam smartfon, który oprócz dostarczania nam rozrywki i wspierania podczas pracy będzie także posiadał o wiele ważniejsze funkcje. Zapewne trochę wybiegam w przyszłość, ponieważ wiele osób nie posiada i nie chce posiadać smartfona – uważa to za zbędne. Taka szeroko pojęta cyfryzacja staje też otworem dla hakerów, którzy bardzo chętnie sprawdzą poziomy zabezpieczeń. Jak będzie? Czas pokaże. Bądźmy jednak optymistami. Miejmy nadzieję, że projekt wejdzie w życie i stanie się wygodną alternatywą dla tradycyjnego dowodu osobistego.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Mandat za opony? Sprawdź, czy Ty też możesz go dostać!

Zima rozkręciła się na dobre. Wielu kierowców na ostatnią...

Skład na Meksyk! Tak zagramy o trzy punkty!

Już o 17:00 reprezentacja Polski rozegra swój pierwszy mecz...

Ceny burgera Drwala poszły mocno w górę! Tyle zapłacimy w tym roku!

Tak jak wszystko, ceny burgera Drwala mocno poszły w...

Holandia vs Senegal. Gdzie oglądać mistrzostwa świata?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczęły się na dobre. We...

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nowy regulamin Meta

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nieletni nie będą...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!