Górskie szlaki tylko dla odważnych

Czerwona Ławka

Każdy miłośnik Tatr z pewnością zna wymagający szlak Orlą Percią, bez wątpienia słyszał również o trudnym przejściu z Zawratu na Świnicę. Oba odcinki zapewniają liczne atrakcje dla doświadczonych taterników – pionowe ściany, trawersy, które można pokonać jedynie z pomocą sztucznych ubezpieczeń: klamr czy łańcuchów. Jednak planując przygodę w Tatrach, warto wziąć pod uwagę również trasę w słowackiej części gór: szlak na Czerwoną Ławkę. Ze względów bezpieczeństwa ruch tutaj jest jednostronny – trasa zaczyna się w Dolinie Zimnej Wody i prowadzi w kierunku Doliny Staroleśnej. Podczas wędrówki jest się wystawionym na liczne ekspozycje, dlatego eksperci odradzają tę trasę osobom, które cierpią na lęk przestrzeni. Szczególnie uważać należy również na zsuwające się z góry kamienie, które uciekają spod stóp osób znajdujących się wyżej na trasie. Jak przy każdym trudnym podejściu, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu unikniemy narażania siebie (i innych) na niebezpieczeństwo.

Osoby, które chciałyby komfortowo odpocząć bez opuszczania gór, oprócz schronisk, mogą rozważyć również noc w hotelu. Ciekawym miejscem jest 4-gwiazdkowy Grand Nosalowy Dwór.

Górskie szlaki tylko dla odważnych
Czerwona Ławka. Fot.: wiecznatulaczka.pl

Via ferrata dla odważnych

Via ferrata – czyli „żelazna droga” w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego –  to rodzaj popularnych tras, które łączą chodzenie po górach z elementami wspinaczki. Przejścia ubezpieczone są stalowymi linami, od których pochodzi nazwa tego typu szlaków. Możemy je znaleźć w wielu miejscach w Europie (w Polsce można zaliczyć do nich Orlą Perć) – jednymi z najpopularniejszych są żelazne szlaki we włoskich Dolomitach. Ich historia sięga czasów Drugiej Wojny Światowej, kiedy to włoska armia wyznaczała trasy w górach, które pozwalały na szybkie przemieszczanie się żołnierzy – do dziś na niektórych trasach można natrafić na pozostałości burzliwej historii. Podczas przejścia ferratą śmiałkowie będą musieli zmierzyć się z linami i klamrami oraz sztucznymi stopniami, drabinkami czy mostami. Jednak największy przypływ adrenaliny poczują z pewnością podczas przejścia na linie nad przepaścią – z takiego rozwiązania znane są ekstremalne trasy: francuska via ferrata w Roc du Vent lub szwajcarska Bergsee w okolicy Przełęczy Świętego Gotarda.

Val di Fassa będzie doskonałym punktem wypadowym do odkrywania włoskich Dolomitów, szczególnie, że loty do Bergamo można znaleźć już za 256 złotych w dwie strony.

Górskie szlaki tylko dla odważnych
Via delle Bocchette

Odkryj zupełnie nowy świat

Co powiesz na prawdziwą przygodę – taką wyprawę górską nie do opisania słowami, wyprawę, o której marzą wszyscy? Oferuje to bez wątpienia szlak Araroa w Nowej Zelandii. Trasa prowadzi od północnego cypla wyspy do jej południowego krańca, ciągnąc się przez ponad 3 000 kilometrów. Całość to wyprawa na co najmniej pięciomiesięczną podróż, podczas której masz szansę odkryć niepowtarzalne uroki kraju. Na trasie czeka zapierające dech w piersiach bogactwo pejzażu: od górskich masywów i wymarłych wulkanów, poprzez czerwone piaski, wśród których można poczuć się jak na obcej planecie, aż po zielone połacie egzotycznych lasów. Na trasie znajdują się zarówno małe wioski, jak i miasta, nikomu nie zabraknie więc urozmaicenia.

Pamiętaj, aby dużo wcześniej zarezerwować loty do Nowej Zelandii – ceny połączeń w obie strony zaczynają się już od 3921 złotych.

Górskie szlaki tylko dla odważnych
Araroa, Nowa Zelandia

Ceny zostały podane na podstawie wyszukiwań w serwisie KAYAK.pl z dnia 12 lipca 2017. Ceny mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

 

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Dariusz Szpakowski odebrał nagrodę z rąk Ronaldo!

Dariusz Szpakowski to legendarny komentator sportowy, który czarował swoim...

Leo Messi w MLS! Argentyńczyk blisko porozumienia!

Leo Messi w MLS to coś, o czym mówiło...

Apple może kupić Manchester United? Jest jednym z trzech zainteresowanych!

Rodzina Glazerów od lat jest właścicielem legendarnego klubu z...

Włosy u mężczyzn – jak zadbać o ich strukturę i co wykorzystać do codziennej pielęgnacji?

W dzisiejszych czasach mężczyźni są coraz bardziej świadomi tego,...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!