Jacht regatowy VO65, ex-MAPFRE

Jacht będący obecnie w dyspozycji Sailing Poland żeglował wcześniej pod hiszpańską banderą: w dwóch ostatnich edycjach regat Volvo Ocean Race nosił nazwę MAPFRE. W klasyfikacji generalnej zajął miejsce drugie (2017/18) i czwarte (2014/15), a prowadzony był przez Xabiego Fernandeza oraz Ikera Martineza.

Odnieśliśmy na tym jachcie wiele wspaniałych zwycięstw” – komentuje Fernandez, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział przejście zespołu MAPFRE do klasy IMOCA. „W ostatniej edycji Volvo Ocean Race zajęliśmy drugie miejsce, pobiliśmy też rekord wokół Wyspy Wight. Życzymy załodze Sailing Poland równie udanych rejsów. Mam nadzieję, że będą kontynuować świetną passę naszego jachtu. Przekazujemy go w dobre ręce i mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy na starcie The Ocean Race w 2021 roku”.

Rejs na Karaiby

Profesjonalna załoga Sailing Poland Race Team znajduje się w tej chwili w Lizbonie, gdzie stacjonują wszystkie jachty Volvo Ocean 65. Trwa odbiór techniczny jachtu oraz jego przygotowywanie do rejsu przez Atlantyk na Karaiby, na pierwsze zaplanowane na ten rok regaty.

Jesteśmy już po pierwszych halsach próbnych i muszę przyznać, że wrażenie jest niesamowite” – mówi Maciej Marczewski, odpowiedzialny za przygotowanie nowego jachtu ze strony Sailing Poland Race Team. „Jacht jest w idealnym stanie technicznym, posiada bogate wyposażenie zapasowe, co pozwala nam na przynajmniej roczną eksploatację praktycznie bez dodatkowych nakładów ” – dodaje.

Zgodnie z założeniami projektu Sailing Poland, na pokładzie tego jachtu znajdzie się również miejsce dla młodych, obiecujących zawodników klas przygotowawczych i olimpijskich, którzy potencjalnie będą mogli wejść w skład profesjonalnej załogi Sailing Poland Race Team. Szczegóły dotyczące tego aspektu działań są obecnie ustalane indywidualnie.

Pozyskanie tego jachtu to kolejny krok na drodze realizacji naszej misji aby stać się największą organizacją żeglarską w Polsce” – mówi Piotr Zygo, jeden z założycieli Sailing Poland. „Czy to oznacza start w The Ocean Race 2021/22? Na pewno jest to pierwszy krok do realizacji takiego marzenia. Kolejnym będzie pozyskanie sponsorów oraz finansowania pod taki projekt” – dodaje. Do tej pory w Polsce nie było tak ambitnych planów.

Zmiany w kalendarzu Sailing Poland Race Team

W związku z pozyskaniem nowego jachtu, modyfikacji uległ kalendarz startów Sailing Poland Yacht Club na najbliższy rok. W sezonie 2019 załoga Sailing Poland Race Team planuje łącznie 14 startów w różnych regatach na całym świecie.

Już w lutym będzie można wystartować na jachcie VO65, z załogą Pro/Am Sailing Poland Race Team, w najbardziej znanych regatach na Karaibach: RORC Caribbean 600 czy St. Maarten Heineken Regatta.